W ostatnim czasie obserwuje się wzrost liczby wniosków o udostępnienie informacji publicznej składanych do Urzędu Miasta Ostrołęki. Trend ten utrzymuje się od kilku lat i świadczy o coraz większej świadomości mieszkańców miasta co do ich praw i o rosnącym zainteresowaniu działalnością władz lokalnych.
Informacja publiczna - więcej wniosków do ratusza
Z danych Urzędu Miasta wynika, że w 2023 roku wpłynęło 130 wniosków o informację publiczną, co stanowi wzrost o 10 procent w porównaniu z rokiem poprzednim.
Jeszcze w 2016 roku do Urzędu Miasta wpływało 88 wniosków o informację publiczną. Co roku liczba ta jednak rosła. W 2017 roku było już ich 97, a w kolejnych latach - powyżej stu (2018 r. - 107; 2019 r. - 110; 2020 r. - 115; 2021 i 2022 r. - po 117), a w 2023 r. liczba wniosków o informację publiczną sięgnęła 130.
Wzrost liczby wniosków o informację publiczną świadczy o większej przejrzystości działania Urzędu Miasta i o zaangażowaniu mieszkańców w sprawy publiczne.
Informacja publiczna - jaki jest jej cel?
Urząd Miasta Ostrołęki odpowiada na wnioski o informację publiczną w terminie określonym ustawą. Mieszkańcy miasta mogą składać wnioski o informację publiczną w formie pisemnej lub elektronicznej. Urzędnicy przypominają jednak, że celem ustawy o dostępie do informacji publicznej nie jest zaspokajanie prywatnych potrzeb w celu pozyskiwania informacji w celach innych niż te związane z zapewnieniem transparentności władzy publicznej.
Dostęp do informacji publicznej ma służyć uniwersalnemu dobru powszechnemu związanemu z funkcjonowaniem publicznych instytucji, a z żądania udostępnienia informacji musi wynikać interes obiektywny.