W Urzędzie Miasta Ostrołęki wprowadzono standardy ochrony małoletnich. To zbiór zasad, którymi kierować mają się urzędnicy w służbowych kontaktach z małoletnimi. Dotyczą nie tylko zachowania urzędników wobec dzieci i młodzieży, ale także zwracania uwagi na ich krzywdę.
Standardy zatrudniania
Niezwykle ważne wytyczne mają dotyczyć zatrudniania pracowników. Ci urzędnicy, którzy mają uczestniczyć w działaniach dotyczących wychowania, edukacji, wypoczynku, leczenia, porad psychologicznych, rozwoju duchowego, sportu czy innych zadań związanych z małoletnimi lub opieką nad nimi, mają być sprawdzani w rejestrze przestępców seksualnych. Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała także przedstawić informację z Krajowego Rejestru Karnego.
Bezpieczne relacje - równe traktowanie
Kolejne wytyczne dotyczą bezpiecznych relacji pracowników Urzędu Miasta z małoletnimi. Urzędnicy mają traktować dzieci i młodzież z szacunkiem i uwzględniać ich potrzeby .
- Pracownik zobowiązany jest do utrzymywania profesjonalnej relacji z małoletnim i każdorazowego rozważenia, czy jego reakcja, komunikat bądź działanie wobec małoletniego są odpowiednie do sytuacji, bezpieczne, uzasadnione i sprawiedliwe wobec innych małoletnich - czytamy.
"Pracownik zobowiązany jest do równego traktowania małoletnich, w szczególności niezależnie od ich płci, orientacji seksualnej, wyznania, pochodzenia etnicznego i społecznego, czy też niepełnosprawności" - dodano w jednym z kolejnych punktów.
Bez przeklinania, niestosownych żartów, łaskotek i prezentów
Pracownikowi urzędu nie wolno w obecności młodych ludzi niestosownie żartować, używać wulgaryzmów, wykonywać obraźliwych gestów, nawiązywać do atrakcyjności fizycznej, przedstawiać treści o zabarwieniu seksualnym. Niedopuszczalne jest też stosowanie przemocy, ani wykorzystywanie przewagi fizycznej czy stosowanie gróźb. Ale to nie koniec. Jeden z punktów brzmi:
Pracownikowi nie wolno dotykać małoletniego w sposób, który mógłby zostać nieprawidłowo zinterpretowany, w szczególności pracownik nie powinien angażować się w zabawy takie jak: łaskotanie, udawane walki, brutalne zabawy fizyczne.
Nie każdy kontakt fizyczny jest jednak zabroniony. Wymieniono, że za przyzwoleniem małoletniego można np. pomóc niepełnosprawnemu małoletniemu w poruszaniu się. Urzędnik ma też dążyć do tego, by jego rozmowa lub inna aktywność z małoletnim była w zasięgu wzroku innej osoby, a jeżeli nie jest to możliwe - pracownik ma informować innych o miejscu, w którym będzie przebywał z małoletnim.
Urzędnikom nie wolno też przyjmować prezentów od małoletnich i ich opiekunów.
Kontakt - tylko oficjalnie. Komunikatory odpadają
Jak napisano w dokumencie, służbowy kontakt z dziećmi i młodzieżą poza godzinami pracy jest co do zasady zabroniony. I tak, pracownicy nie mogą zapraszać małoletnich do swojego miejsca zamieszkania lub innego miejsca, które nie jest miejscem wykonywania zadań służbowych. Kontaktować można się, jeżeli jest potrzeba, za pośrednictwem telefonu służbowego lub poczty elektronicznej. "Jeśli zachodzi konieczność spotkania się z małoletnim poza godzinami pracy Urzędu, wymagane jest poinformowanie o tym fakcie nadzorującego członka Kierownictwa Urzędu. Spotkanie może odbyć się wyłącznie za zgodą opiekuna małoletniego" - dodano.
Pracownik nie może też kontaktować się służbowo z małoletnimi przez komunikatory internetowe czy media społecznościowe.
Co zrobić, gdy młodym dzieje się krzywda?
Pracownicy UM mają też zwracać uwagę na czynniki, które mogą wskazywać, że małoletnim dzieje się krzywda. Mają zwracać uwagę, jeżeli małoletni jest brudny, kradnie lub żebrze, jest stale głodny, nie ma odzieży i butów dostosowanych do aktualnych warunków, ma obrażenia ciała lub boi się domowników.
Uwaga ma być zwracana też wtedy, gdy małoletni jest bierny, wycofany, uległy, przestraszony, depresyjny lub zachowuje się agresywnie, buntuje się, okalecza się; ucieka w świat wirtualny czy używa środków psychoaktywnych albo nadmiernie szuka kontaktu z dorosłym lub jest rozbudzony seksualnie niestosownie do sytuacji i wieku.
Szczególna uwaga ma być zwracana również na zachowania opiekunów. Przypadki krzywdzenia małoletnich mają być zgłaszane odpowiednim służbom, a pokrzywdzonym ma być zapewnione wsparcie, włącznie z z pomocą specjalistyczną.
Przepisy już obowiązują
Standardy ochrony małoletnich wprowadzono w urzędzie w związku z ustawą z dnia z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich. Obowiązek ten spoczywał na każdym organie zarządzającym jednostką systemu oświaty oraz inną placówką oświatową, opiekuńczą, wychowawczą, resocjalizacyjną, religijną, artystyczną, medyczną, rekreacyjną, sportową lub związaną z rozwijaniem zainteresowań, do której uczęszczają albo w której przebywają lub mogą przebywać małoletni, w tym również na organizacjach pozarządowych. Ostateczny termin na wprowadzenie standardów upłynął 15 sierpnia 2024 r.