eOstroleka.pl
Region,

Co dalej z "kredytem na start"?

Kredyt na start to kolejna odsłona rządowego wsparcia dla osób chcących kupić pierwszą nieruchomość. System dopłat do kredytów mieszkaniowych był jedną z głównych obietnic jeszcze w czasie kampanii wyborczej. Obecnie trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy. Projekt ma być gotowy jeszcze w sierpniu, a sam program Kredyt na start wejść w życie w 2025 roku.

Czym jest program Kredyt na Start?

Program Kredyt na Start zakłada wprowadzenie dopłat do kredytów mieszkaniowych na zakup pierwszej nieruchomości. W ramach programu będzie można zaciągnąć zobowiązanie z oprocentowaniem w wysokości od 0 do 1,5%. Oprocentowanie ma być uzależnione od liczby osób w gospodarstwie domowym. Dopłaty mają obejmować kredyty hipoteczne na zakup mieszkania lub domu oraz kredyty konsumenckie na pokrycie wkładu mieszkaniowego lub partycypacji w TBS/SIM.

Z Kredytu na start będą mogły skorzystać osoby, które nie posiadają na własność nieruchomości – single do 35. roku życia (nie dotyczy osób niepełnosprawnych), a także małżeństwa i pary bez ograniczenia wiekowego. Dopłaty będą przysługiwać jedynie do określonej kwoty kredytu – to także będzie uzależnione od liczby osób w gospodarstwie domowym. Na najlepsze warunki mogą liczyć rodziny wielodzietne oraz z niskimi dochodami. Program jest zbliżony do poprzedniego – Bezpiecznego Kredytu 2%, jednak wprowadza kryterium dochodowe. Dopłaty ma obowiązywać przez okres 10 lat – potem kredyt będzie spłacany na standardowych zasadach. Co z kredytem na start w 2024 roku?

Czy Kredyt na Start wejdzie w życie?

Zastanawiasz się, kiedy wejdzie kredyt zero? Termin wejścia w życie nowego programu był kilka razy przesuwany. Jeszcze w styczniu rząd deklarował, że Kredyt na start ma być uruchomiony w drugiej połowie 2024 r.

Szybko stało się jednak jasne, że nie nastąpi to w tym roku. Projekt był wielokrotnie zmieniany – wprowadzano liczne poprawki, a same założenia programu spotkały się z dużą krytyką. Zmieniono między innymi zasady ustalania limitów dochodowych. Przez kilka miesięcy w ogóle nie informowano o postępach w pracach nad ustawą – przez co wiele osób myślało, że projekt został zarzucony. W sierpniu minister rozwoju i technologii ogłosił, że program ma wejść w życie 15 stycznia 2025 r. Więcej na temat dopłat do kredytów znajdziesz na stronie https://www.totalmoney.pl/

Jak politycy oceniają szanse programu #naStart?

Program dopłat do kredytów był jednym ze stu konkretów Koalicji Obywatelskiej w czasie kampanii wyborczej. Niestety kredyt na start przyczynił się do poważnego rozłamu w obecnym rządzie. Okazało się, że uwagi do projektu ma wiele resortów, m.in. Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Polska 2050 bardzo krytycznie podchodzi do głównych założeń programu Kredyt na start. Politycy ugrupowania Szymona Hołowni już zapowiedzieli, że nie poprą pomysłu w takim kształcie, jak jest obecnie prezentowany. Również Lewica jest przeciwna aktualnemu projektowi dopłat do kredytów mieszkaniowych. Zdaniem partii lepszym pomysłem byłaby budowa tanich mieszkań na wynajem. Co z kredytem mieszkanie na start, który krytykuje tak wielu członków koalicji? Aktualnie nad projektem pracuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Trudno jednak powiedzieć, czy zostanie on przyjęty przez rząd – aktualnie popiera go tylko PO oraz PSL.

Jakie są główne obawy związane z programem Kredyt na Start?

Politycy przeciwni programowi Kredyt na start przekonują, że system dopłat w kształcie zbliżonym do Bezpiecznego Kredytu 2% przyczyni się do wzrostu cen mieszkań. Takie uwagi zgłosiło Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Według resortu program stymuluje popyt na nieruchomości, a nie podaż.

Krytykowany jest także brak maksymalnej ceny nieruchomości, jaką można będzie kupić ze wsparciem. To może spowodować, że sprzedający zaczną windować ceny mieszkań. Pod tym względem Kredyt na start jest porównywany z Bezpiecznym Kredytem. Program obowiązujący za rządów PiS również spowodował, że nieruchomości zdrożały. Inne obawy dotyczą finansowania Kredytu na start.

Aktualnie podaje się, że program będzie kosztować skarb państwa ok. 20 mld zł w okresie 10 lat. Wątpliwości w tym zakresie zgłasza między innymi Ministerstwo Finansów. Resort argumentuje, że aktualne założenia budżetowe nie przewidują takich wydatków.

Kredyt na Start – co się stanie, gdy program zacznie funkcjonować?

Według krytyków programu, po wejściu w życie Kredytu na start rynek nieruchomości w Polsce może przeżyć gwałtowny wzrost cen. W 2024 r. mieszkania przestały drożeć, a sytuacja powoli się stabilizuje.

Jeśli Kredyt na start ruszy w 2025 r., to już wkrótce możemy być świadkami kolejnych podwyżek. Projekt Kredytu na start nie przewiduje też budowy nowych mieszkań, a zatem Polacy nie mogą liczyć na zwiększoną podaż nieruchomości. Wejście w życie nowego programu może zatem negatywnie wpłynąć na ogólną sytuację mieszkaniową w naszym kraju.

Artykuł sponsorowany.

Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×