eOstroleka.pl
Ostrołęka, NOWE FAKTY

Centrum przesiadkowe, czyli nowy dworzec w Ostrołęce. Jak ma wyglądać? Oto szczegóły

REKLAMA
zdjecie 5208
REKLAMA

Miasto uchyla rąbka tajemnicy dotyczącej inwestycji Centrum Przesiadkowego w Ostrołęce: wiadomo już, jak ma wyglądać budynek i jego otoczenie. Ogłoszono już postępowanie na projekt.

W planach jest opracowanie kompletnej dokumentacji projektowej i kosztorysowej z wszelkimi wymaganymi uzgodnieniami oraz uzyskaniem ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę właściwego organu administracji architektoniczno - budowlanej w ramach zadania inwestycyjnego pn.: „Budowa Centrum Przesiadkowego w Ostrołęce”. Przedmiot zamówienia obejmuje budowę Centrum Przesiadkowego, które będzie obsługiwało podróżnych z terenu miasta Ostrołęki, a także sąsiednich gmin, powiatów i miast.

Centrum Przesiadkowe ma powstać na działce po starym basenie przy ul. Piłsudskiego 6.

Jak ma wyglądać centrum przesiadkowe?

Projektowany ma być budynek jednokondygnacyjny o powierzchni około 300 metrów kwadratowych wraz z przyłączami i instalacjami. Ma być to budynek całoroczny. Obiekt będzie pełnił funkcję centrum przesiadkowego z:

  • informacją turystyczną dla wsiadających – wysiadających dla komunikacji zbiorowej: MZK, PKS, PKP,
  • informacją dźwiękową, dotykową, wizualną na specjalnych tablicach elektronicznych – tablice przystosowane do obsługi bezprzewodowych pilotów dla osób niedowidzących i niewidomych,
  • kasą biletową,
  • poczekalnią pasażerską,
  • przechowalnią bagażu,
  • pokojem dla kierowców,
  • zapleczem socjalnym pracowników,
  • pomieszczeniem gospodarczym,
  • zapleczem sanitarnym dla personelu,
  • zapleczem sanitarnym dla podróżnych z uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych oraz lokalizacją przewijaka dla dzieci,
  • gastronomią.

Mają być tam 4 perony autobusowe, plac manewrowy, parking dla aut osobowych. Skorygowany ma być układ komunikacyjny w rejonie projektowanego budynku. To nie wszystko:

Cały obiekt powinien uwzględniać udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, min. dostosowanie krawędzi chodników/peronów, system oznaczeń fakturowych, miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych. W obrębie Centrum Przesiadkowego przewidzieć należy możliwość wypożyczenia roweru/pozostawienia roweru. Cały teren centrum przesiadkowego należy uzupełnić o oświetlenie zewnętrzne LED oraz wyposażyć w elementy informacji wizualnej, dźwiękowej i dotykowej. Należy przewidzieć także wykonanie infrastruktury technicznej tj.: elektroenergetycznej, teletechnicznej, kanalizacji deszczowej oraz kanalizacji sanitarnej, sieci wodociągowej oraz zagospodarować teren zielenią. Ponadto Centrum Przesiadkowe wyposażyć w panele fotowoltaiczne (o mocy 50 kW), czujnik czystości powietrza, sieć hot-spot oraz elementy małej architektury (ławki, stojaki rowerowe, kosze na śmieci, itp.).

Podmioty chętne do wykonania projektu centrum przesiadkowego mogą się zgłaszać do 22 października 2024 r. Jeżeli wszystko dobrze pójdzie, projekt powinien być gotowy w połowie przyszłego roku i będzie to duży impuls do przeprowadzenia inwestycji, na jaką Ostrołęka czeka od lat.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
październik 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30 dk31  1  2  3
×