Prezydent Ostrołęki poinformował o niezrealizowanych inwestycjach z Budżetu Obywatelskiego. Łukasz Kulik podkreślił, że większość zadań zrealizowano, choć sytuacja nie jest łatwa w związku z wieloma czynnikami, np. inflacją. Co z niezrealizowanymi projektami? Do końca nie wiadomo...
Budżet Obywatelski to interesująca procedura: mieszkańcy zgłaszają projekty, jakie chcieliby zrealizować, później są one poddane głosowaniu, a następnie powinny być zrealizowane. Powinny, bo w Ostrołęce nie wszystkie udało się doprowadzić do szczęśliwego finału.
- W związku z docierającymi do mnie licznymi pytaniami i uwagami od mieszkańców Miasta Ostrołęki jak również osób, które angażowały się w bezpośrednie przygotowywanie i składanie projektów do Budżetu Obywatelskiego Miasta Ostrołęki w latach 2020-2022, wnoszę o udzielenie mi odpowiedzi w zakresie ustalenia przyczyn niezrealizowania projektów, które zostały wybrane do realizacji - napisał w interpelacji do prezydenta Łukasza Kulika radny Paweł Niewiadomski.
Przewodniczący klubu radnych Nasza Ostrołęka poprosił o wskazanie szczegółowo wszystkich niezrealizowanych projektów, wskazanie, jakie były przyczyny ich niezrealizowania do tej pory oraz na jakim etapie jest realizacja i kiedy można się jej spodziewać.
Prezydent Ostrołęki w odpowiedzi poinformował, że większość zadań z ostatnich lat udało się z powodzeniem zrealizować.
- Rosnąca inflacja, ceny materiałów, paliwa oraz płac pracowników powodują, że trudno zaplanować racjonalny i możliwy do realizacji budżet inwestycji na kilka miesięcy przed jej rozpoczęciem, a z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku budżetu obywatelskiego, do którego konsultacje przeprowadzane są z rocznym wyprzedzeniem - poinformował prezydent Łukasz Kulik.
Włodarz miasta podkreślił, że pomimo takiej możliwości prawnej, Ostrołęka nie zdecydowała się na zawieszenie realizacji projektów w 2022 roku lub całej procedury konsultacji na lata 2023-24.
Prezydent wymienił inwestycje, które nie zostały zrealizowane z budżetu obywatelskiego. W 2020 roku były to dwie inwestycje. Wykonanie częściowego oświetlenia ulic Fortowej, Działkowej i Sztandarowej na osiedlu Łazek nie zostało zrealizowane, jak wskazał prezydent Kulik, ze względu na znacznie wyższy koszt jego wykonania, niż zakładał projekt budżetu obywatelskiego. Z kolei "Chusteczkowe Ogrody" podzielono na dwie części, w jednej został wyłoniony wykonawca i jest procedowana umowa na wykonanie prac, w drugiej - zadanie jest na etapie prac projektowych.
Z Budżetu Obywatelskiego 2021 lista jest dłuższa, a na liście znalazło się 8 inwestycji. Niektóre zadania przełożono na 2022 rok, w niektórych trwają prace projektowe, a np. przy budowie nawierzchni na Żytniej trzy postępowania nie przyniosły skutku, bo koszty były zbyt wysokie.
- Z uwagi na toczące się postępowania, nie jesteśmy w stanie określić, które zadania inwestycyjne skierowane do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2022 rok, nie zostaną zrealizowane w bieżącym roku - poinformował prezydent Łukasz Kulik.