Radny Paweł Niewiadomski zainteresował się projektami z budżetu obywatelskiego z ubiegłych lat, które - choć powinny być zrealizowane - wciąż czekają na wykonanie. Jak długo jeszcze przyjdzie czekać mieszkańcom?
Budżet Obywatelski to interesująca procedura: mieszkańcy zgłaszają projekty, jakie chcieliby zrealizować, później są one poddane głosowaniu, a następnie powinny być zrealizowane. Powinny, bo w Ostrołęce nie wszystkie udało się doprowadzić do szczęśliwego finału.
- W związku z docierającymi do mnie licznymi pytaniami i uwagami od mieszkańców Miasta Ostrołęki jak również osób, które angażowały się w bezpośrednie przygotowywanie i składanie projektów do Budżetu Obywatelskiego Miasta Ostrołęki w latach 2020-2022, wnoszę o udzielenie mi odpowiedzi w zakresie ustalenia przyczyn niezrealizowania projektów, które zostały wybrane do realizacji - napisał w interpelacji do prezydenta Łukasza Kulika.
Przewodniczący klubu radnych Nasza Ostrołęka poprosił o wskazanie szczegółowo wszystkich niezrealizowanych projektów, wskazanie, jakie były przyczyny ich niezrealizowania do tej pory oraz na jakim etapie jest realizacja i kiedy można się jej spodziewać.
Dodatkowo, radny Niewiadomski zapytał, na jakim etapie jest realizacja projektu Młodzieżowej Rady Miasta na rok 2022 r., czyli koncert międzypokoleniowy dla mieszkańców miasta.
- Kiedy Miasto Ostrołęka rozpoczęło prace nad realizacją koncertu? Jakie decyzje i prace podjęto w ramach realizacji koncertu? Kiedy planowane jest zorganizowanie koncertu? - dopytywał radny.
To nie pierwszy raz, gdy padają głosy krytyczne co do tempa realizacji inwestycji z Budżetu Obywatelskiego. W listopadzie 2021 r. prezydent Łukasz Kulik tłumaczył, że niektórych zadań nie zrealizowano z powodu na znacznie większy koszt realizacji czy brakiem działki miejskiej w dogodnej lokalizacji. Z kolei w maju 2022 r. pretensje zgłaszano podczas spotkania rady osiedla Stare Miasto.
Jaka tym razem będzie odpowiedź prezydenta? Przekonamy się zapewne do końca miesiąca. Do sprawy wrócimy.