To była najsłynniejsza procesja Bożego Ciała w historii naszego regionu. W 1937 roku w Myszyńcu, na dwa lata przed wybuchem wojny, kilkutysięczny tłum wziął udział w obchodach święta Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Uroczystości, którym przewodniczył biskup, transmitowało Polskie Radio. Zachowało się też nagranie z wydarzenia.
Zapowiedź wielkiego święta
- Na dzień Bożego Ciała 27. bm. przygotowują się w Myszyńcu w stolicy Kurpiów, wielkie uroczystości regionalne - zapowiadał "Dziennik Kujawski" w maju 1937 roku. - W uroczystej procesji, celebrowanej przez. J. E. Ks. Biskupa Łukomskiego weźmie udział kilkunastotysięczna rzesza Kurpiów w strojach ludowych. Oprócz tego przewidziane są występy i pokazy regionalne, jarmark wyrobów ludowych kurpiowskich itd.
W gazecie pisano:
Kurpie są jedną z najmniej znanych a niezmiernie ciekawych okolic kraju, to też dzień kurpiowski w Myszyńcu wzbudził ogromne zainteresowanie tak, że uroczystości kurpiowskie będą transmitowane przez Polskie Radio oraz sfilmowane. Ze względu na zapowiedziany przyjazd pociągów popularnych oraz spodziewany wielki napływ gości, Komitet uroczystości w Myszyńcu przygotował wszystko, aby zapewnić gościom możność zaprowiantowania się oraz odpoczynek
Wielka procesja z radiową transmisją
Jak zapowiadano, tak się stało. 27 maja 1937 roku w Myszyńcu odbyły się uroczystości z okazji święta Bożego Ciała. Była to wówczas jedna z najbardziej "medialnych" procesji w kraju. Przybyli dostojnicy państwowi, a uroczystość była transmitowana w Polskim Radiu. Mszę świętą odprawił ówczesny biskup łomżyński Stanisław Kostka Łukomski. Jak relacjonowano w mediach, "procesja trwała ponad dwie godziny, a orszak rozciągał się według szacunków na długości około kilometra".
Zobacz nagranie z uroczystości Bożego Ciała w Myszyńcu z 1937 roku:
Boże Ciało rozsławiło Kurpie
Uroczystości z Myszyńca z 1937 roku zapadły w pamięć obserwatorom. Przez kolejne dwa lata, przed wybuchem II wojny światowej, przypominano w ogólnopolskich gazetach, że Boże Ciało na Kurpiach obchodzone jest wyjątkowo.
Duża sławę zyskała przed kilku laty procesja Bożego Ciała w Myszyńcu, w kórej bierze udział kilka tysięcy kurpianek w strojach ludowych. Ze względu na niezbyt dogodny dojazd kolejką wąskotorową, wyjazd do Myszyńca w tym dniu wskazany jest przede wszystkim dla automobilistów. Folklor ma tu w dniu Bożego Ciała przewagę o wiele większą niż w Łowiczu, gdyż tłum wiejski w strojach ludowych dominuje zdecydowanie nad garstką przybyszów z większych miast.
- pisała "Polska Zbrojna" w 1938 roku.