Kobieta-wojownik - tak określane były Amazonki które całe swoje życie poświęcały na rozwijanie siebie i swoich umiejętności w walce. W ich ślady poszła szer. Anna Maria Draczyńska, poświęcając swoje życie sztuce walki JUDO. Od niedawna również realizuje się jako żołnierz 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Obecnie w WOT służbę pełni ponad 32 000 żołnierzy, z czego blisko 20% to kobiety. Jedną z nich jest niewątpliwie wojowniczka oraz żołnierz 54. batalionu lekkiej piechoty z Zegrza - szer. Anna Draczyńska, która 18 lat swojego życia poświęciła judo.
Była zawodniczka takich klubów jak Gwardia Warszawa czy AZS UW może pochwalić się czarnym pasem (1 DAN-shodan). W kategorii junior młodszy zdobywczyni medali na wielu zawodach od dzielnicowych przez krajowe, a skończywszy na międzynarodowych. Członkostwo w kadrze narodowej w judo oraz studia w Hiszpani pozwoliły na wymianę ważnych doświadczeń w kwestii nauczania tego sportu. Marzenie by z zawodnika stać się trenerem zrealizowało się 8 lat temu, i od tego czasu swoją wiedzę i umiejętności przekazuje innym.
W Hiszpanii miałam okazję wymienić doświadczenia metodyki nauczania tego sportu na arenie międzynarodowej, a przy okazji spełniłam jedno ze swoich marzeń- byłam trenerem w klubie FlusSport Gestión Deportiva w hiszpańskiej Granadzie.
– wspomina szer. Draczyńska
Wojska Obrony Terytorialnej to formacja, w której elementy walki wręcz czy samoobrony są niezwykle pożądaną umiejętnością i dlatego w 2021r. szer. Draczyńska ścieżkę wojownika skrzyżowała z służbą w WOT. Formacja pozwala jej na połączenie życia prywatnego z służbą ojczyźnie oraz daje możliwości dalszego rozwoju. Szer. Draczyńska obecnie jest uczestnikiem kursu oficerskiego AGRYKOLA, ale także wraz z kpr. Olafem Sobotką, żołnierzem 52 batalionu lekkiej piechoty z Ciechanowa, bierze udział w projekcie WOT „Wojownik Niezłomny”, który zakończyła pozytywnie zdanym egzaminem, co pozwoliło jej na dalszy rozwój swoich pasji sportowych (MMA, Kickboxing i BJJ) pod okiem Trenera Kadry Narodowej Kickboxingu czy Trenera Kadry Narodowej Boksu, a także trenując pośród najlepszych zawodników MMA takich jak m.in. st. szer. Justyna Haba czy st. szer. Hubert Sulewska.
Jestem przeszczęśliwa, że mam szansę uczestniczyć w Projekcie "Wojownik Niezłomny". Dzięki temu mogę połączyć zamiłowanie do sportów walki i rozwijać swoje umiejętności w tym zakresie czerpiąc wiedzę od doświadczonych zawodników i trenerów, a także dzielić się swoimi kompetencjami w obszarze szeroko rozumianej walki wręcz. Ponadto dzięki zdobytym podczas cyklicznym zgrupowaniom, kwalifikacjom oraz umiejętnościom mam zamiar promować samodyscyplinę żołnierzy 5 MBOT w budowaniu i dbaniu o poprawę sprawności fizycznej oraz przekazywać swoje sportowe doświadczenie w oparciu o nauczanie walki wręcz
- powiedziała szer. Anna Draczyńska.
Bądź jak szer. Draczyńska, wstąp do WOT nie rezygnując ze swoich pasji.
Ochotnicy, którzy są pełnoletni (18-55 lat w korpusie szeregowych, lub 18-65 lata w korpusie oficerskim), posiadają obywatelstwo polskie, ich zdrowie pozwala na pełnienie służby wojskowej i chcieliby spróbować swoich sił w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej, mogą składać wnioski zarówno osobiście w swoich macierzystych Wojskowych Komendach Uzupełnień jak i przez Internet poprzez platformę ePUAP. Mogą również skontaktować się z rekruterem ze swojego powiatu (www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl), który pomoże w procesie rekrutacji.