eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

50-lecie zespołu Kurpiowszczyzna z Myszyńca [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
REKLAMA

W sobotę 19 października swoje 50-lecie świętował zespół Kurpiowszczyzna z Myszyńca. Nie zabrakło wyróżnień, prezentów i wzruszeń.

Uroczystość związana z jubileuszem zespołu odbyła się w Regionalnym Centrum Kultury Kurpiowskiej w Myszyńcu.

Gości, wśród których nie zabrakło m.in. parlamentarzystów z Ostrołęki, przedstawicieli samorządów, organizacji, różnych instytucji, stowarzyszeń, a także byłych burmistrzów Myszyńca i przyjaciół Kurpiowszczyzny, powitali burmistrz Myszyńca Sławomir Ceberek oraz dyrektor RCKK Zdzisław Ścibek.

- Cały okres działalności zespołu Kurpiowszczyzna to czas niezwykłych spotkań, występów, ale też ciężkiej pracy - mówił Zdzisław Ścibek, były wieloletni kierownik Kurpiowszczyzny i wciąż jego członek. - Zespół dużo podróżował w kraju i za granicą. Koncerty i prezentacje zawsze przygotowane były z największą starannością, przynosząc sukcesy, które sławiły Myszyniec i nobilitowały Kurpiowszczyznę.

Początki zespołu sięgają lat 70. XX wieku. Na początku utworzyła się grupa śpiewacza, która z biegiem lat przerodziła się w większy projekt.

Zespół oficjalnie założono 1 kwietnia 1974 roku. Pierwszy występ miał miejsce już miesiąc później, podczas Święta Pracy. Pierwszą jego kierowniczką była Halina Nysztal, obecnie tę funkcję sprawuje Mariusz Pliszka (ogółem kierowników było 9).

- Przez okres 50 lat przez zespół przewinęło się około 200 osób - mówił Mariusz Pliszka. - Obecnie w składzie jest 39 osób, w tym 5 członków kapeli. Kurpiowszczyzna to nie tylko zespół folklorystyczny, ale przede wszystkim żywy pomnik kultury Kurpiów. Dzięki jej działalności społeczeństwo może lepiej zrozumieć i docenić bogactwo oraz różnorodność polskiego folkloru.

Dodajmy też, że wspólne śpiewy i tańce musiały sprzyjać narodzinom wielkich uczuć - członkowie zespołu zawarli... co najmniej 10 małżeństw.

Zespół na koncie ma wiele sukcesów, jednym z najbardziej cennych jest Nagroda im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej”

W sobotę 19 października do listy wyróżnień doszło kolejne - przyznana przez minister kultury i dziedzictwa narodowego Odznaka Honorowa "Zasłużony dla Kultury Polskiej", wręczona przez posłów Żanetę Cwalinę-Śliwowską oraz Mariusza Popielarza.

Dyplom dla zespołu, a także dyplomy uznania dla jego członków przyznał też marszałek województwa mazowieckiego, którego reprezentował m.in. dyrektor delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Ostrołęce Radosław Parzych.

Podczas sobotniej uroczystości nie brakowało gratulacji, prezentów i życzeń. Na deser publiczności zaserwowano widowisko "Tradycja Kurpsiu, tradycja", którego fragment można zobaczyć na wideo, a które wyreżyserował Bartłomiej Ostapczuk.

Materiał filmowy 1 :
REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2025
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
×