eOstroleka.pl
Polska,

27 miesięcy po tragedii smoleńskiej: Msza św. i Marsz Pamięci

REKLAMA
zdjecie 480
fot. eOstroleka.pl fot. eOstroleka.pl
REKLAMA
Warszawa: We wtorek minęło 27 miesięcy od tragedii w Smoleńsku. Wieczorem kilka tysięcy osób wzięło udział w comiesięcznym Marszu Pamięci. Wcześniej w Bazylice Archikatedralnej odprawiono mszę świętą w intencji wszystkich ofiar smoleńskiej tragedii.

Mszy przewodniczył ks. kan. Bogdan Bartołd, proboszcz parafii archikatedralnej, homilię wygłosił o. Gabriel Bartoszewski.

- Spór o wyjaśnienie prawdy w sprawie katastrofy smoleńskiej trwa i trwać będzie. Z troski o wyjaśnienie prawdziwych okoliczności nie wolno zrezygnować, tym bardziej że wysiłki przynoszą pewne rezultaty - powiedział o. Bartoszewski. - Dlatego należy złożyć wyrazy szacunku i słowa uznania parlamentarzystom oraz wszystkim Polakom dobrej woli, którzy wykorzystują godziwe metody, by wyświetlić tę smutną, ciągle zakłamywaną rzeczywistość - dodał.

Po mszy odbył się marsz, który jak co miesiąc dotarł przed Pałac Prezydencki. Tam głos zabrał Jarosław Kaczyński. Prezes PiS podziękował m.in. prof. Wiesławowi Biniendzie, którego żona - Maria Szonert-Binienda - wzięła udział we warszawskich obchodach.

Jarosław Kaczyński pytał o należyte uczczenie ofiar katastrofy smoleńskiej: - Jak daleko jesteśmy od momentu, w którym pamięć o tych, którzy zginęli, zostanie właściwie uczczona? Kiedy skończy się ten fatalny czas, gdy to, co wydaje się oczywiste i bezdyskusyjne, co zdarzyłoby się w każdym normalnym kraju, w Polsce jest odrzucane i deptane? 

Odniósł się też do najnowszych ustaleń w sprawie tragedii 10 kwietnia 2010 r. - Jeśli spojrzeć na to, co wiedzieliśmy miesiąc temu, i na to, co wiemy teraz, to jesteśmy bliżej prawdy. Mimo machinacji, mimo niesłychanego umorzenia śledztwa, dziś mamy dowody w sensie prawnym i sądowym na to, jak zachowywała się władza przed podróżą prezydenta i jego towarzyszy do Smoleńska, jak skandaliczny i przestępczy charakter miały te zachowania. Niezależnie od decyzji prokuratury ta prawda jest już dziś nie do podważenia.

Następnie przemawiali ks. Stanisław Małkowski oraz organizująca uroczystości Anita Czerwińska z warszawskiego klubu „Gazety Polskiej”.

W marszu - oraz wcześniej w nabożeństwie - uczestniczyli bliscy ofiar tragedii w Smoleńsku (m.in. Andrzej Melak), politycy (m.in. Jarosław Kaczyński, Antoni Macierewicz, Anna Fotyga, Ryszard Czarnecki, Andrzej Duda, Adam Kwiatkowski, Tomasz Kaczmarek), dziennikarze, ludzie kultury (m.in. aktorka Katarzyna Łaniewska) i nauki (m.in. Barbara Fedyszak-Radziejowska).

Rano, jak co miesiąc, w intencji ofiar została odprawiona msza święta w warszawskim kościele seminaryjnym. Po nabożeństwie nastąpił przemarsz przed Pałac Prezydencki, gdzie odmówiono modlitwę za zmarłych, złożono kwiaty i zapalono znicze.


10 kwietnia 2010 roku o godzinie 8.41 rozbił się samolot TU-154M z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, Pierwszą Damą Marią Kaczyńską, Prezydentem RP na uchodźstwie Ryszardem Kaczorowskim, senatorami, posłami, działaczami i rodzinami ofiar Katynia. Lecieli tam w 70. rocznicę mordu Sowietów na kwiecie polskiej inteligencji, sami zginęli niosąc prawdę o Katyniu. Naszym obowiązkiem jest pamiętać o ich dziele. Po to organizowane są obchody w Warszawie, gdzie w pierwszych dniach po tragedii zebrały się setki tysięcy ludzi, żeby oddać cześć poległym pod Smoleńskiem.


[źródło: Niezależna.pl]
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×