eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

19 lutego referendum w gminie Rzekuń?

REKLAMA
zdjecie 480
REKLAMA

Wojewoda mazowiecki opublikował uchwałę rady gminy Rzekuń w sprawie przeprowadzenia referendum z pytaniem o przyłączenie części gminy do miasta Ostrołęki. Oznacza to, że 19 lutego mieszkańcy gminy mogą spotkać się przy urnach, by wyrazić swoją opinię o potencjalnej zmianie granic gminy.

Wojewoda uwzględnił wolę radnych, którzy w swojej uchwale wnioskowali o przeprowadzenie referendum w sprawie zmiany granic gminy Rzekuń. Przypomnijmy, że sołectwa Nowa Wieś Wschodnia, Ławy i Goworki mają być przyłączone do Ostrołęki - taką wolę wyraziła Rada Miasta Ostrołęki, mimo wyraźnych protestów mieszkańców gminy i wójta Stanisława Godziny. Po tej decyzji radni oraz sołtysi z gminy Rzekuń zdecydowali o przeprowadzeniu referendum, a rada gminy uchwaliła wniosek w tej sprawie.

19 lutego mieszkańcy gminy Rzekuń mogą pójść do urn i odpowiedzieć na pytanie: "„Czy jest Pani/Pan za przyłączeniem części gminy Rzekuń do miasta Ostrołęka?” Przygotowane są dwa warianty odpowiedzi - tak i nie. Aby referendum było ważne, zagłosować musi minimum 30 procent mieszkańców gminy, czyli w tym przypadku ok. 2,6 tys. Co ciekawe, opinia mieszkańców w tej sprawie może nie mieć większego znaczenia - ostateczną decyzję podejmie i tak premier Beata Szydło.

Kalendarium referendum w gminie Rzekuń

Do 12 stycznia rada gminy Rzekuń musi podać do publicznej wiadomości informację o uchwale referendalnej. Do 20 stycznia wójt musi opublikować obwieszczenie o numerach i granicach obwodów głosowania. Do 24 stycznia powołana musi zostać gminna komisja ds. referendum. Dzień później upłynie termin zgłaszania kandydatów do obwodowych komisji referendalnych. Kolejnego dnia, czyli 26 stycznia, nastąpi finalny termin powołania obwodowych komisji ds. referendum oraz sporządzenia spisu wyborców i zgłaszania chęci głosowania korespondencyjnego przez wyborców niepełnosprawnych, w tym przy pomocy nakładek w alfabecie Braille'a.

6 lutego upłynie termin zgłaszania wyborców niepełnosprawnych o dopisanie do spisu w wybranym przez siebie obwodzie, 9 lutego to finalny termin składania wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania. Zakończenie kampanii referendalnej - 17 lutego, godz. 24.00. Od tej pory agitacja jest zabroniona, a 19 lutego w godzinach 7.00-21.00 odbędzie się głosowanie w referendum. Wyniki poznamy 20 lutego.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×