eOstroleka.pl
Polska,

ZUS czy OFE? Decyzja do końca lipca

REKLAMA
zdjecie 6189
REKLAMA

Jak dokonać wyboru, czy moja decyzja jest ostateczna, jak wyliczona zostanie moja emerytura? Na miesiąc przed terminem decyzji o pozostawieniu części składki emerytalnej w OFE lub przeniesieniu jej do ZUS, odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące emerytur.

Do 31 lipca możemy zdecydować, gdzie ma trafiać 2,92% naszego wynagrodzenia brutto, które odprowadzane jest w części składki emerytalnej. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przypomina na czym polega wybór oraz jak go dokonać.

Czym jest składka emerytalna?

Składka emerytalna to kwota comiesięcznie pobierana z wynagrodzenia brutto, która trafia do ZUS. Wysokość składki zależy zatem od wysokości przychodu. Składka emerytalna jest równa dla wszystkich ubezpieczonych i wynosi 19,52% wynagrodzenia brutto. Przedsiębiorcy i osoby samozatrudnione płacą także 19,52%, ale od co najmniej wysokości 60% średniego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

Jak gromadzona jest składka emerytalna?

System emerytalny opiera się na tzw. filarach.
I filar to konto w ZUS.
II filar to indywidualne subkonto w ZUS lub w konto otwartym funduszy emerytalnym (OFE).
III filar to dobrowolneubezpieczenie emerytalne na indywidualnym koncie emerytalnym (IKE), indywidualnym koncie zabezpieczenia emerytalnego (IZKE) lub w pracowniczym programie emerytalnym (PPE)
Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. a przed 1 stycznia 1969 r., mogły, ale nie musiały gromadzić swoich składek w otwartym funduszy emerytalnym. Jeśli nie zadeklarowały takiej chęci to ich środki w całości trafiają do ZUS.

Od 1 lutego 2014 r. do końca czerwca 2014 r. składka na ubezpieczenie emerytalne w wysokości:
12,22% pensji brutto ewidencjonowana jest na koncie w ZUS, (I filar)
4,38%  pensji brutto ewidencjonowana jest na subkoncie w ZUS (II filar)
2,92%  pensji brutto odprowadzana jest na rachunek w otwartym funduszu emerytalnym (II filar)

Na czym polega wprowadzona reforma?

Do 31 lipca 2014 roku  można zdecydować czy 2,92% pensji, która do tej pory trafiała do otwartego funduszu emerytalnego (OFE), nadal ma tam trafiać, czy ma być wpłacana na subkonto w ZUS. Bez względu na wybór składka emerytalna nadal wynosić będzie 19,52%. Zatem jeżeli zdecydujesz, aby przenieść 2,92% do ZUS w sumie na subkoncie będzie gromadzone 7,3% twojego wynagrodzenia.

Więcej informacji na: http://emerytura.gov.pl/wybor-ofezus/podzial-skladki/

Czy mój wybór będzie miał wpływ na wysokość emerytury?

Wprowadzone zmiany nie mają znaczącego wpływu na wysokość przyszłej emerytury, ponieważ stopa zwrotu z OFE i z ZUS kształtuje się na podobnym poziomie. Wysokość emerytury zależna będzie od długości przepracowanych lat oraz tego, czy gromadzimy dodatkowe środki na dobrowolnym ubezpieczeniu emerytalnym (III filar).

Jak liczona będzie nasza emerytura?

Wysokość emerytury zależeć będzie od zebranych i zwaloryzowanych środków na koncie i subkoncie w ZUS i w OFE oraz od przewidywanej średniej długości  życia (podanej przez GUS w momencie przejścia na emeryturę). Dodatkowo wysokość emerytury mogą zwiększyć środki zgromadzone w III filarze.

Jak zdecydować?

Decyzję trzeba podjąć do 31 lipca br. Wyboru mogą dokonać obecni członkowie OFE. Jeśli chcesz pozostać w otwartym funduszu emerytalnym musisz do ZUS przesłać oświadczenie. Możesz to zrobić:
osobiście w każdej placówce ZUS (wykaz adresów na stronie zus.pl),
listownie, oświadczenie można przesłać do każdej jednostki terenowej ZUS,
w formie elektronicznej na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE) - pue.zus.pl, przy czym:
a) po zalogowaniu można wypełnić oświadczenie i wysłać je przez Internet,
b) bez zalogowania można je wypełnić i wydrukować w urzędomacie w wybranych placówkach ZUS (wykaz 157 placówek na zus.pl)

Jeśli chcesz przenieść składkę do ZUS nie musisz niczego robić.

Kto musi zdecydować?

Decyzję muszą podjąć wszyscy obecni członkowie OFE, którym zostało więcej niż 10 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego.

Czy można zmienić decyzję dotyczącą gromadzenia środków w ZUS i OFE?

Podjętą w tym roku decyzję będzie można zmienić w 2016 r., a potem co 4 lata.

Czym jest waloryzacja składek?

Składki emerytalne zebrane w ZUS – aby nie traciły na wartości – podlegają waloryzacji. Każdego roku zgromadzone środki waloryzowane są o wysokość średniego nominalnego wzrostu gospodarczego z ubiegłych 5 lat. Waloryzacja nie może być ujemna. Oznacza to, że nawet w sytuacji długotrwałego kryzysu środki w ZUS nie mogą ulec obniżeniu. Składka gromadzona w OFE jest inwestowana na rynku finansowym. Stopa zwrotu zależy od decyzji inwestycyjnych oraz sytuacji na giełdzie. W OFE nie ma ustalonego z góry wskaźnika waloryzacji. Zgromadzone środki wzrastają, gdy są zyski z inwestycji lub zmniejszają się w przypadku występowania strat z tytułu dokonywanych przez OFE inwestycji.

Czy emerytura jest dziedziczona?

Zarówno środki gromadzone na subkoncie z ZUS, jak i te gromadzone w OFE mogą być dziedziczone w przypadku śmierci właściciela konta i subkonta:
połowa środków przekazana zostanie małżonkowi na jego rachunek OFE lub subkonto w ZUS
pozostała część środków przekazywana jest osobom wskazanym przez zmarłego. Jeśli zmarły nie wskazał osób uprawnionych, środki te wchodzą w skład masy spadkowej.

Źródło: Newseria Biznes
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×