Do sądu w Ostrołęce trafił akt oskarżenia przeciwko sprawcy wypadku przy ul. Mostowej w Ostrołęce. W lutym 2023 r. nietrzeźwy żołnierz potrącił zatrzymującego go policjanta. Prokurator wraz z aktem oskarżenia złożył wniosek o skazanie bez rozprawy na karę uzgodnioną z oskarżonym.
Ostrołęka. Wypadek przy Mostowej
5 lutego 2023 roku, godz. 2:07. Przez ulicę Mostową w Ostrołęce mknie osobowa Mazda 3. Za kierownicą auta siedzi Krystian S. - żołnierz 18 Pułku Logistycznego w Łomży. Jest nietrzeźwy. Razem z nim w aucie jest jeszcze trzech kolegów, ale w feralnym momencie to właśnie on prowadzi.
Przy Mostowej patrol policji prowadzi pomiar prędkości. Umundurowany policjant, stojąc na środku jezdni, próbuje zatrzymać auto. Kierowca mazdy się jednak nie zatrzymuje. Wjeżdża w policjanta, a następnie ucieka z miejsca zdarzenia.
Policjant odniósł poważne obrażenia. Doznał m.in. złamania kości łokciowej, wieloodłamowego złamania zatoki szczękowej z przemieszczeniem, złamania dolnej i bocznej ściany oczodołu, złamania łuku jarzmowego, stłuczenia klatki piersiowej.
Za kierownicą pijany żołnierz. Jak doszło do wypadku?
Kierowca i jego pasażerowie zostają zatrzymani i usłyszeli zarzuty. Śledztwo w sprawie Krystiana S., z racji tego, że jest on zawodowym żołnierzem, prowadził Dział ds. Wojskowych Prokuratury Rejonowej Warszawa - Ursynów Warszawie. Prowadził, bo do Sądu Rejonowego w Ostrołęce trafił już akt oskarżenia w tej sprawie.
- Żołnierz 18 Pułku Logistycznego w Łomży został oskarżony o jazdę pod wpływem alkoholu oraz celowe potrącenie funkcjonariusza Policji z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce w celu zaniechania prawnej czynności służbowej polegającej na zatrzymaniu jego pojazdu do kontroli drogowej, co skutkowało narażeniem pokrzywdzonego policjanta na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu oraz spowodowanie u niego obrażeń ciała powyżej 7 dni - mówi nam prok. Szymon Banna z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.
W toku śledztwa ustalono również prędkość, z jaką poruszać się miał kierujący mazdą.
- Z opinii biegłego z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych wynika, że kierujący pojazdem marki Mazda 3 Krystian S. jechał z prędkością ok. 50 km/h i nie hamował lub jechał z prędkością ok 90 km/h i hamował. Oskarżony jadąc ul. Mostową w Ostrołęce nieprawidłowo obserwował drogę i potrącił umundurowanego i wykonującego czynności na drodze funkcjonariusza Policji - wskazał prokurator Banna, dodając, że w chwili zdarzenia oskarżony miał 0,68 mg alkoholu na dm3 (czyli ok. 1,4 promila). Przeprowadzona ekspertyza toksykologiczna wykluczyła obecność środków odurzających czy substancji psychotropowych we krwi żołnierza.
Potrącenie policjanta przy Mostowej. Śledztwo na finiszu, podejrzany wyszedł z aresztu
Żołnierz, który podejrzany jest o potrącenie policjanta przy ul. Mostowej w Ostrołęce, wyszedł z aresztu - taką decyzję podjął Sąd Okręgowy w Ostrołęce, zamieniając środki zapobiegawcze w tej głośnej…
W toku śledztwa pojawiła się wersja, że podejrzany, kierując mazdą pod wpływem alkoholu, mógł ścigać się z innym pojazdem.
- Podejrzany ścigał się z innym autem, jednakże przed zdarzeniem, które było przedmiotem niniejszego postępowania - wskazuje prok. Banna. Przesłuchany w toku śledztwa Krystian S. przyznał się do zarzuconego mu czynu i złożył wyjaśnienia - jak wskazuje prokuratura - zbieżne z ustalonym przebiegiem wydarzeń.
Wniosek o karę bez rozprawy
Jak ustaliliśmy, do aktu oskarżenia prokuratura dołączyła wniosek o... wydanie na posiedzeniu wyroku skazującego bez przeprowadzania rozprawy i orzeczenie kar "uzgodnionych z oskarżonym w dniu 28 sierpnia 2023 r.".
Prokurator wniósł o wymierzenie kary 3 miesięcy pozbawienia wolności oraz dwóch lat ograniczenia wolności polegającego na wykonaniu nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne w wysokości 40 godzin miesięcznie. Do tego zakaz prowadzenia pojazdów na 5 lat (przy zaliczeniu okresu zatrzymania prawa jazdy), 5 tys. zł wpłaty na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym i orzeczenie 50 tys. zł na rzecz pokrzywdzonego policjanta tytułem zadośćuczynienia.
Jak prokurator uzasadnia ten wniosek? Wskazuje, że oskarżony przyznał się do winy, a jego wyjaśnienia są zgodne z materiałem dowodowym. Prokurator stwierdził, że kara, jaka została uzgodniona z oskarżonym, "będzie adekwatna do stopnia winy i stopnia społecznej szkodliwości zarzucanego czynu".
Zgodnie z Kodeksem Postępowania Karnego, uwzględnienie takiego wniosku jest możliwe tylko wówczas, jeżeli nie sprzeciwi się temu pokrzywdzony, należycie powiadomiony o terminie posiedzenia. Jak się jednak dowiedzieliśmy, pokrzywdzony i jego pełnomocnik nie zamierzają zgadzać się z wnioskiem prokuratora.
- Nie wyrażamy zgody na zaproponowaną karę. Z pokrzywdzonym, który jest oskarżycielem posiłkowym, nie była ona konsultowana. W naszej ocenie jest rażąco niska - mówi nam adwokat Bartosz Pawelczyk, pełnomocnik pokrzywdzonego policjanta.