eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Zofia Warych obchodziła jubileusz 25-lecia pracy twórczej [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 608
fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęcefot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
REKLAMA

25- lecie pracy artystycznej obchodziła utalentowana twórczyni ludowa z Myszyńca Zofia Warych. Benefis odbył się 16 stycznia w Regionalnym Centrum Kultury Kurpiowskiej w Myszyńcu.

Zarząd Powiatu w Ostrołęce przyznał artystce Nagrodę Okolicznościową Starosty Ostrołęckiego. W imieniu powiatu nagrodę wręczył radny Rady Powiatu w Ostrołęce Tadeusz Lipka. Nagroda Okolicznościowa Starosty Ostrołęckiego ma charakter pieniężny.

Podczas tego wyjątkowego wieczoru swoją obecność zaznaczyła licznie zgromadzona rodzina i przyjaciele benefisantki. Przybyli także goście: Marian Krupiński – Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Tadeusz Lipka – Radny Powiatu Ostrołęckiego, Mirosław Grzyb – Prezes Związku Kurpiów, Iwona Choroszewska-Zyśk – Zastępca Prezesa Związku Kurpiów, Bogdan Glinka – Burmistrz Miasta i Gminy Myszyniec, Sławomir Świtaj – Przewodniczący Rady Gminy Myszyniec, Daniel Walijewski – Sekretarz Gminy Myszyniec wraz z małżonką Magdaleną – wnuczką benefisantki oraz córką Kalinką – najmłodszą prawnuczką Zofii Warych, ks. kan. Zbigniew Jaroszewski – proboszcz parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu oraz zespoły folklorystyczne.

Prowadzącym benefis był Zdzisław Ścibek, dyrektor RCKK w Myszyńcu. Jego błyskotliwe wypowiedzi–pytania wprowadzające w określone sfery twórczości artystki pozytywnie zaskakiwały zarówno ją samą, jak też zgromadzoną na sali publiczność. Nie zabrakło ciepłych słów uznania, wzruszeń a także muzycznych niespodzianek – wykonań śpiewaczki, które przywoływały wspomnienia i stawały się przyczynkiem do snucia refleksji. Wśród muzycznych zagadek znalazło się nagranie z płyty zatytułowanej Kurpie. Puszcza Zielona, wydanej w 1997 r. przez Polskie Radio. Wówczas Zofia Warych występowała z Zespołem Śpiewaczym z Ciesiny. Przypomniane zostały też początki jej działalności przy Gminnym Ośrodku Kultury w Myszyńcu i zaproszenie do współpracy w zespole Myszyniec przez Annę Pietrzak, która podczas benefisu złożyła śpiewaczce życzenia i gratulacje.

Kolejnym punktem spotkania było uhonorowanie benefisantki Medalem Pamiątkowym za Zasługi dla Województwa Mazowieckiego. W imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, wręczył go Marian Krupiński – Radny Sejmiku Mazowieckiego. Nagrodę Okolicznościowąz okazji Jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej przyznał też starosta ostrołęcki. W imieniu Stanisława Kubła list gratulacyjny i nagrodę wręczył Tadeusz Lipka, Radny Powiatu Ostrołęckiego. Następnie życzenia i gratulacje złożyły zespoły folklorystyczne: zespół Kurpie, który zaśpiewał autorską pieśń o pani Zofii oraz Wrzos, który również wystąpił dla solenizantki.

Wspomniano o niezwykłym artyźmie Zofii Warych zaznaczającym się w tzw. pieśniach leśnych, które wyśpiewuje jak nikt inny, z niepowtarzalnym, właściwym tylko jej sposobem wykonania. Opiera się on na specyficznym, ciągłym wyśpiewywaniu fraz. Co ciekawe, pieśni tego typu charakterystyczne są tylko dla regionu Myszynieckiej Puszczy Zielonej. Z gatunkiem pieśni zbliżonych do leśnych można spotkać się na terenach Litwy, Białorusi i Ukrainy, w Polsce zaś tylko na Kurpiach.
Oprócz pieśni leśnych szczególnie wpisane w życie Kurpiów są pieśni religijne, znane zwłaszcza przez najstarsze Kurpianki. W 2012 r. Polskie Radio wydało płytę pt. Polskie pieśni religijne, wśród których znalazła się pieśń Z tamta strona pola… śpiewana na Dzień Zwiastowania NMP. Kurpie mogą być dumni z tego, że w zbiorze pieśni na skalę ogólnopolską znalazła się także kurpiowska pieśń w wykonaniu Zofii Warych. Warto zaznaczyć, że twórczyni była i jest zapraszana do audycji radiowych m. in. w Polskim Radiu oraz do programów telewizyjnych, gdzie przybliża obrzędy i zwyczaje kurpiowskie jednocześnie prezentując swoje talenty.

Zofia Warych słynie z dbałości o kurpiowski strój. W swojej garderobie ma wiele spódnic, wystków i fartuchów – każdy z przeznaczeniem na różne okazje, święta kościelne czy imprezy okolicznościowe. Ciekawostką jest, że przy okazji ważnych uroczystości nosi na szyi „śnur burśtynów” który otrzymała w posagu od swojej mamy. Korale liczą już ok. 120 lat! Jak podkreśla pani Zofia – nie oddałaby ich za żadne pieniądze, choć niejednokrotnie dostawała propozycje sprzedaży, zwłaszcza będąc w innych częściach Polski. Swoim strojem chętnie zaznacza uczestnictwo w uroczystościach religijnych angażując się w życie parafii. Jest też zelatorką koła różańcowego. Za pobożność i aktywność podziękował oraz złożył życzenia zapewniając o modlitwie proboszcz parafii Myszyniec, ks. Zbigniew Jaroszewski. Na scenie pojawiła się także serdeczna przyjaciółka artystki – pani Zofia Charamut, która złożyła życzenia i wykonała specjalny utwór.

Gratulacje dla benefisantki oraz życzenia złożyli również: Prezes Związku Kurpiów – Mirosław Grzyb, Burmistrz Miasta i Gminy Myszyniec – Bogdan Glinka oraz Przewodniczący Rady Gminy Myszyniec – Sławomir Świtaj. Za uczestnictwo w zajęciach etnograficznych, nauki gwary oraz warsztatach rzemiosła artystycznego dla dzieci i dorosłych podziękowały Barbara Gieryk – dyrektor MGBP w Myszyńcu oraz pracująca w bibliotece Cecylia Bazydło.

Nie zabrakło podziękowań i życzeń od zespołu folklorystycznego Kurpiowszczyzna, który działa przy RCKK w Myszyńcu od przeszło 40 lat. Dyrektor RCKK, członek zespołu i jednocześnie prowadzący benefis, Zdzisław Ścibek wspomniał, że w kronikach zespołu znajduje się adnotacja dotycząca inicjatorów powołujących zespół w 1972 r. Wśród nich znajduje się Zofia Warych. Jednocześnie podkreślił, że na zawsze pozostanie ona członkiem grupy, która wielokrotnie korzysta z pomocy śpiewaczki przy doborze repertuaru. Zespół podziękował za wieloletnią współpracę, wystąpił z krótkim montażem słowno-muzycznym i zaprosił benefisantkę do Kozaka.

Następnie dyrektor RCKK wręczył Dyplom Uznania dla Zofii Warych dziękując za ocalenie przed zapomnieniem wspaniałych pieśni i unikatowych wytworów sztuki ludowej. Wykonywane przez nią piosenki stanowią źródło poznania, szczególnie dla zespołów folklorystycznych młodszego pokolenia, ponieważ zachowały się w nich wszystkie cechy wyróżniające styl i charakter kurpiowskich pieśni z Myszynieckiej Puszczy Zielonej. Dziękuję, że chce się Pani z nami tym dzielić. – dodał Zdzisław Ścibek.

Na koniec specjalne podziękowania złożyła rodzina Zofii Warych wraz z małżonkiem Antonim. Przygotowała specjalną niespodziankę – jubileuszowy tort. Na scenie wystąpiła też wnuczka pani Zofii – Łucja Warych, laureatka wielu konkursów kontynuująca rodzinną tradycję śpiewaczą. Następnie wszyscy zgromadzeni odśpiewali gromkie Sto lat, wznieśli toast za zdrowie oraz dalszą pomyślność benefisantki i udali się na poczęstunek.

Zofia Warych urodziła się 25 marca 1939 r. w Dębach w powiecie ostrołęckim. W Myszyńcu mieszka od 1957 r. Jej matka była szanowaną i znaną w całej okolicy „cepsiarką” – śpiewaczką weselną, mistrzynią ceremonii, ojciec zaś śpiewakiem pogrzebowym. Swoją działalność koncertową rozpoczęła w latach 90. Wcześniej poświęciła się wychowywaniu dzieci i obowiązkom domowym.
Występowała z Zespołem Śpiewaczym z Ciesiny, z którym za namową siostry Eugenii zadebiutowała na scenie kazimierskiej. Pod koniec lat 90. dołączyła do myszynieckiego zespołu i zaczęła występować jako solistka. Jako zdobywczyni wielu nagród jest zauważana i doceniania przez jurorów najrozmaitszych festiwali. Urzeka jej autentyzm, niepowtarzalność, styl i osobliwość wykonań kurpiowskich pieśni.

Najważniejsze wyróżnienia: Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą: 1995 i 2007 r. – I miejsce, 2002 zdobycie nagrody „BASZTY”, dzięki której znalazła się w gronie najlepszych śpiewaków ludowych w Polsce; 2006 – podziękowanie od Marszałka Województwa Mazowieckiego; 2010 – nagroda w konkursie „Duży-Mały”, którą zdobyła wspólnie z wnuczką Łucją; wielokrotnie nagradzana jako twórczyni unikatowych haftów w konkursach „Rękodzieło Wsi Kurpiowskiej”; laureatka Kurpiowskich Prezentacji Artystycznych w Ostrołęce, Festiwali w Mińsku Mazowieckim, Jarmarków Kurpiowskich w Myszyńcu i wielu innych; 2009 – Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego; 2011 – Ogólnopolska Nagroda Oskara Kolberga; 2012 – „Kurpik” w kat. „Muzyka i taniec”, Nagroda Prezesa Związku Kurpiów; 2015 – Medal Pamiątkowy Pro Masovia – nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego.

źródło. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce

Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×