eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Zobacz, jak będzie wyglądał pomnik-mauzoleum na Fortach Bema (ZDJĘCIA)

REKLAMA
zdjecie 608
REKLAMA

Zobacz, jak będą wyglądały rzeźby i tablice z inskrypcjami, które stanowić będą dopełnienie pomnika - mauzoleum na Fortach Bema.

4 października, w siedzibie Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, odbyło się podanie do publicznej wiadomości wyników konkursu: „Projekt dwóch rzeźb i dwóch tablic z inskrypcjami - elementów architektonicznych pomnika-mauzoleum poległych w bitwie pod Ostrołęką 26 maja 1831 roku z opracowaniem wykonania oraz montażu rzeźb”.

Nagrodę I otrzymała - wygrywając tym samym konkurs - Beata Aleksandrowicz z Radzymina.

W informacji o zwycięskiej pracy czytamy :

Praca komponuje się z bryłą budynku-mauzoleum. Zarówno rzeźby jak i tablice przystają do stylu budowli i podporządkowane zostały architekturze, stanowiąc z nią spójność pod względem formalnym.

Uczestnik Konkursu z jednej strony świadomie odniósł się do pierwowzoru z 1930 roku w części odnoszącej się do tematu rzeźby w postaci husarza i sposobu prezentacji, a z drugiej nawiązał korespondencję z wydarzeniem historycznym jakim była bitwa pod Ostrołęką poprzez stylizację ułana. Nawiązał tym samym dialog z przedwojenną polską szkołą rzeźby oraz zachował ciągłość tradycji jazdy polskiej. Zamieszczenie elementu skrzydeł husarskich potęguje eschatologiczną wymowę mauzoleum - zbrojni żołnierze - archaniołowie czuwający przy grobie w wiecznej warcie.

Praca z jednej strony nawiązuje do pierwowzoru, z drugiej rezygnuje z powtórzeń, zachowując symetrię i niemal pełnię harmonii. Powtórzenie zrytmizowanej formy elementu skrzydeł na tablicach oraz zastosowane liternictwo powodują, że całość stanowi również atrakcyjne wykończenie portalu, zamykając jego otoczenie.

Praca zawiera bardzo szczegółowe informacje o użytym materiale. Forma rzeźb, proponowany beton architektoniczny oraz opis montażu dzieła dają gwarancję trwałości i stabilności.

Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×