Przygotowano projekt uchwały wprowadzającej istotne zmiany w funkcjonowaniu budżetu obywatelskiego Ostrołęki. Nowe przepisy mają zwiększyć zaangażowanie mieszkańców w decydowanie o inwestycjach na swoich osiedlach oraz poszerzyć możliwości realizacji projektów ogólnomiejskich.
Kluczowe zmiany w budżecie obywatelskim
Projekt uchwały, który wkrótce trafi pod obrady Rady Miasta, wprowadza trzy znaczące modyfikacje do obecnych zasad budżetu obywatelskiego. Po pierwsze, zmienia się definicja projektu ogólnomiejskiego. Będzie nim zadanie realizowane na minimum trzech osiedlach Ostrołęki lub projekt nieinwestycyjny dotyczący edukacji, integracji społecznej, przedsięwzięć społecznych, kulturalnych czy sportowych, dostępny dla wszystkich mieszkańców miasta.
Po drugie, wprowadzono ograniczenie w zgłaszaniu projektów osiedlowych. Nowe przepisy wykluczają możliwość realizacji kolejnych etapów projektów, które zostały już zrealizowane lub są planowane do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego - nie będzie można zgłaszać pomysłów dotyczących rozbudowy czy doposażenia istniejących inwestycji.
Trzecia ważna zmiana dotyczy systemu głosowania. Każdy mieszkaniec będzie mógł oddać tylko jedną kartę do głosowania, wybierając jedną z trzech opcji: oddać głos wyłącznie na projekt osiedlowy, wyłącznie na projekt ogólnomiejski, lub po jednym głosie na projekt osiedlowy i ogólnomiejski.
Projekt zakłada również, że o inwestycjach na danym osiedlu będą decydować przede wszystkim jego mieszkańcy - projekt w puli osiedlowej może zgłosić wyłącznie mieszkaniec tego osiedla, którego projekt dotyczy. Z kolei projekt w puli ogólnomiejskiej "może zgłosić każdy mieszkaniec Miasta, tj. osoba fizyczna mieszkająca na terenie Miasta z zamiarem stałego pobytu".
Mobilizacja mieszkańców
Autorzy zmian liczą, że nowe zasady zmobilizują większą liczbę mieszkańców do zgłaszania projektów. Dotychczasowe doświadczenia członków komisji ds. budżetu obywatelskiego wskazywały na potrzebę usprawnienia procesu i zwiększenia różnorodności zgłaszanych inicjatyw. Projekt uchwały przewiduje również szczególne wymogi w przypadku głosowania przez osoby niepełnoletnie - do karty złożonej przez osobę, która nie ukończyła 13 roku życia, należy dołączyć zgodę rodzica lub opiekuna prawnego.
Uchwała może zostać podjęta 27 marca na najbliższej sesji rady miasta. Projekt zostanie przedłożony pod obrady.