To mogą być istotne zmiany w budżecie obywatelskim Ostrołęki. Rada miasta rozpatrzy projekt, który ma na celu m.in. rozszerzenie lokalizacji projektów w dodatkowym naborze o szkoły i placówki oświatowe, a także jednostki organizacyjne miasta.
To rada miasta ma określić, jakie wymagania powinien spełniać projekt budżetu obywatelskiego, w szczególności: wymogi formalne, jakim powinny odpowiadać zgłaszane projekty, wymaganą liczbę podpisów mieszkańców popierających projekt, zasady oceny zgłoszonych projektów, tryb odwołania od decyzji o niedopuszczeniu projektu do głosowania oraz zasady przeprowadzania głosowania, ustalania wyników i podawania ich do publicznej wiadomości.
Na najbliższą sesję rady miasta trafiła propozycja zmian w budżecie obywatelskim.
Budżet obywatelski. Na co przeznaczono niewykorzystane środki?
Wskaźnik wykonania budżetu obywatelskiego w 2022 roku prezentuje się wyjątkowo słabo. Na co poszły niezrealizowane środki? Między innymi na... zmniejszenie deficytu w budżecie miasta.…
- Po przeprowadzeniu analizy dotychczasowych wymagań, jakie powinien spełniać projekt budżetu obywatelskiego Miasta Ostrołęki, na podstawie doświadczeń członków komisji ds. budżetu obywatelskiego zdobytych podczas prac komisji nad dotychczasowymi edycjami konsultacji społecznych, których szczególną formą jest budżet obywatelski, postanowiono wprowadzić kilka zmian, które mają na celu usprawnienie procesu. Głównym celem jest rozszerzenie lokalizacji projektów o szkoły i placówki oświatowe, a także jednostki organizacyjne Miasta Ostrołęki w dodatkowym naborze. Dokonano także zmian w harmonogramie, by konsultacje z mieszkańcami przeprowadzić w pierwszej połowie roku - wskazano w uzasadnieniu projektu.
Decyzja w tej sprawie zapadnie podczas najbliższej sesji rady miasta - 26 października.