eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Zmarł Kazimierz Kowalczyk - człowiek, który budował pamięć miasta

REKLAMA
zdjecie 720
zdjęcie ilustracyjnezdjęcie ilustracyjne
REKLAMA

Ostrołęka pogrążona w żałobie po śmierci wybitnego działacza i społecznika. Ś.p. Kazimierz Kowalczyk zmarł w wieku 92 lat pozostawiając w pamięci ostrołęczan wiele wartościowych wspomnień po swojej działalności. Wśród nich jest m.in. pomnik “Golgota Wschodu” czy pomnik upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej z 2010 roku.

Ś.p. Kazimierz Kowalczyk zmarł 29 października 2024 roku dożywszy 92 lat. Całe swoje życie poświęcił służbie na rzecz miasta, parafii i lokalnej społeczności. Był zaufanym parafianinem śp. ks. Antoniego Pęksy i kolejnych gospodarzy kościoła św. Wojciecha w Wojciechowicach, gdzie angażował się w różne inicjatywy religijne i społeczne.

Jednym z najważniejszych dzieł Kazimierza Kowalczyka był pomnik „Golgota Wschodu” w Ostrołęce, upamiętniający ofiary obozów koncentracyjnych. Ten symboliczny monument, usytuowany przy cmentarzu komunalnym, stał się miejscem pamięci i refleksji nad tragicznymi losami Polaków, którzy zginęli w czasie wojny. Do dziś przy pomniku odbywają się ważniejsze miejskie uroczystości, przyciągając mieszkańców i przypominając o historii. Pomnik ten jest świadectwem jego niezwykłej determinacji, głębokiego patriotyzmu i wyrazem hołdu dla narodowej pamięci.

Kazimierz Kowalczyk, który 17 października obchodził swoje 92. urodziny, zawodowo i hobbystycznie zajmował się ciesielstwem i stolarstwem. Swoją pasję przekuwał w projekty o szczególnym znaczeniu. Na zaproszenie parafii pw. św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu zaangażował się w akcje związane z beatyfikacją księdza Jerzego Popiełuszki. Od jednego z członków służby przy grobie ks. Popiełuszki otrzymał symboliczny krzyżyk wykonany z katafalku, na którym spoczywała trumna błogosławionego męczennika.

Na bazie tego krzyżyka Kazimierz Kowalczyk wykonał wielki, symboliczny krzyż – z dużym krzyżem sosnowym, mniejszym dębowym oraz najmniejszym, wykonanym właśnie z katafalku ks. Popiełuszki. Krzyż ten został zaniesiony na ramionach pielgrzymów aż do Wilna, by ostatecznie stanąć na Górze Krzyży w Szawlach na Litwie. To wyjątkowe dzieło zapoczątkowało szeroko zakrojoną inicjatywę, w której ś.p. Kowalczyk angażował się z niezmordowaną determinacją – tworzył i stawiał krzyże przy kościołach w Polsce i za granicą, rozszerzając tym samym wiadomość o procesie beatyfikacyjnym ks. Jerzego Popiełuszki. Do dziś wykonane przez ś.p. Kazimierza krzyże skłaniają wiernych do modlitwy za wstawiennictwem błogosławionego ks. Popiełuszki – jeden z nich można spotkać przy głównym wejściu do kościoła w Rzekuniu. Wspomnienia ś.p. Kazimierza o tej ważnej sprawie, pełne osobistych przeżyć i refleksji, zostały pozyskane do zbiorów Muzeum Księdza Jerzego, stanowiąc cenny zapis historii i zaangażowania w kult pamięci o ks. Jerzym Popiełuszce.

Wśród wielu dzieł, które pozostawił po sobie, znajduje się także pomnik Smoleński na cmentarzu przy ul. Krańcowej, który upamiętnia tragiczne wydarzenia z 2010 roku. Pomnik ten, po latach ekspozycji na warunki atmosferyczne, przeszedł gruntowną renowację dzięki wsparciu władz miasta. Nowe tablice z nazwiskami ofiar tragedii Smoleńskiej, zamontowane w 2022 roku, odświeżyły symbolikę i znaczenie tego miejsca pamięci. Podobnie jak przy Golgocie Wschodu, przy pomniku Smoleńskim do dziś odbywają się ważniejsze uroczystości miejskie.

Handlowcy i klienci hali targowej Feniks zapamiętają ś.p. Kazimierza Kowalczyka jako poczciwego seniora, który handlował w hali jeszcze po ukończeniu 90. roku życia, niezmordowany w pracy i rozmowach z lokalną społecznością. Jego życzliwość i wytrwałość pozostaną w sercach tych, którzy mieli okazję go spotkać i współpracować z nim.

W roku 2016 Kazimierz Kowalczyk został odznaczony przez prezydenta RP medalem „Złote Gody” z okazji jubileuszu 50-lecia małżeństwa, który obchodził wspólnie z małżonką, śp. Cecylią Kowalczyk. Natomiast w roku 2017 Rada Miasta Ostrołęki przyznała mu order „Za zasługi dla miasta Ostrołęki”, doceniając jego długoletnie zaangażowanie i wkład w rozwój społeczności lokalnej.

Żegna go społeczność lokalna, kościelna, znajomi, kupcy hali Feniks, a także rodzina w tym pięcioro prawnucząt. Informacja o uroczystościach pogrzebowych zostanie przekazana w późniejszym terminie.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×