eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki, HISTORIA

Złote gody w Czerwinie... 124 lata temu. Na bogato, z "zabawą ludową" i nie tylko

REKLAMA
zdjecie 5509
REKLAMA

W 1898 roku w Czerwinie miała miejsce wyjątkowa uroczystość. Jubileusz małżeński obchodziła jedna z najbogatszych par w regionie. Nic dziwnego, że obchody były huczne: z zabawą, sztucznymi ogniami i konkursami dla uczestników. Pisano o tym w gazetach.

W 1898 roku w "Kurierze Warszawskim" zamieszczono obszerną relację z Czerwina, gdzie obchodzono złote gody państwa Schurrów: Augusta oraz Julii z Linowskich. Nazwano to "rzadką uroczystością". Jubilatów pobłogosławił ks. proboszcz Powichrowski w kościele w Czerwinie, dokąd przybył liczny orszak dzieci, wnuków i członków najbliższej ich rodziny.

Obchody na długo pozostały w pamięci mieszkańców okolic Czerwina, gdyż po raz pierwszy w Grodzisku, w majątku córki i zięcia jubilatów, państwa Andlauerów, urządzono zabawę ludową dla wszystkich robotników fabrycznych i robotników z majątków państwa Schurrów.

- Program zabawy był bardzo urozmaicony - pisał "Kurier Warszawski" z września 1898 r.

Tłumy ściągnęła tombola, czyli gra w stylu loterii. Było do wygrania przeszło 600 fantów różnej wartości. Wygrane budziły radość uczestników, były to buty, lampy, zegarki i wiele przedmiotów domowego użytku. Do wyścigów w workach zgłosiło się tylu zawodników, że trzeba było powtarzać je trzy razy. W nagrodę otrzymywali oni srebrne zegarki, czapki i inne drobne przedmioty. Wręczał je sam jubilat, August Schurr. To nie koniec...

"Dla kobiet obmyślomo zabawę oryginalną i wywołującą wybuchy śmiechu homerycznego. Nagrodę zdobyła ta, która zdołała powstrzymać prosiaka za ogon namydlony"

Zabawę, w czasie której przygrywała orkiestra, zakończyły tańce i poczęstunek. Wieczorem zapalono sztuczne ognie, a pracownicy z fabryki, jako jubileuszową pamiątkę, ofiarowali ozdobne kielichy z cyframi jubilatów.

August Schurr był właścicielem fabryk cukrowych, ale też pasjonował się hodowlą zwierząt gospodarskich. W 1883 roku na wystawie inwentarza żywego w Warszawie komisja przyznała mu srebrny medal za całą grupę 8 sztuk bydła pochodzących z krzyżowania rasy Simenthalskiej z krajową. Dwa lata wcześniej zaprezentował z kolei partię kur i "przyrząd do sztucznego wylęgania kurcząt".

Postacie Schurrów związane są też z dworem w Czerwinie. W gminnych dokumentach przeczytać można:

Dwór w Czerwinie został wzniesiony w drugiej połowie XVIII wieku, wybudowany został z cegły i otynkowany w części zachodniej z przybudówką o konstrukcji szachulcowej, posadowiony na wydłużonym, nieregularnym planie. Całość nakryta jest dachem dwuspadowym krytym dachówką. Powyżej portyku umieszczono otwarty taras. Od strony zachodniej jest częściowo podpiwniczony, parterowy z nadbudowanymi piętrami różnej wysokości ponad trzema nieregularnymi ryzalitami w elewacji frontowej oraz nad częścią zachodnią. Całość została skomponowana w duchu neorenesansu. W trakcie swego funkcjonowania siedziba doczekała się kilku przebudów.

W XIX wieku dwór był w rękach najpierw Łubieńskich, od 1850 roku Schürrów, od 1870 roku Andlauerów, a w latach 1933–1939 Konarskich. August Schurr w latach 50. XIX wieku miał przebudować dwór. Obecnie jest on prywatną własnością.

Julia Schurr, zmarła 31 lipca 1906 r., przeżywszy 86 lat. Jej pogrzeb odbył się 3 sierpnia 1906 r. w Czerwinie. Już wówczas była wdową po Auguście, który zmarł w wieku 80 lat w 1899 r., rok po wspomnianej imprezie. - Znakomity promotor przemysłu cukrowniczego w tutejszym kraju. Przybywszy z Alzacji, dorobił się dużej fortuny ciężką, umiejętną a uczciwą pracą - pisano w gazetach po jego śmierci.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×