To była piękna i podniosła uroczystość. Zespół Tańca Ludowego Ostrołęka nosi od dziś imię Jerzego Białobrzewskiego, założyciela i wieloletniego kierownika artystycznego zespołu.
W ramach uroczystości odbył się uroczysty koncert Zespołu Tańca Ludowego „Ostrołęka” z okazji nadania Zespołowi imienia Jerzego Białobrzewskiego. Wyświetlono także film "Autoportret - Jerzy Białobrzewski" oraz widowisko "Wesele Kurpiowskie".
W holu OCK została otwarta także wystawa poświęcona śp. Jerzemu Białobrzewskiemu. Powstała w ramach projektu „Chwila, moment, życie w obrazie – fotografia i film”, którego partnerem jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Wcześniej, przed uroczystością, członkowie zespołu złożyli kwiaty na grobie śp. Jerzego Białobrzewskiego.
Jerzy Białobrzewski. Tancerz, choreograf, kierownik
Śp. Jerzy Białobrzewski był założycielem choreografem i kierownikiem artystycznym Zespołu Tańca Ludowego "Ostrołęka". Był długoletnim tancerzem, a później instruktorem w Zespole Pieśni i Tańca "Kurpie".
Pierwszy nabór do ZTL Ostrołęka zorganizował w 1984 r. Już po dwóch latach działalności zespół zdobywał nagrody na krajowych, a następnie międzynarodowych festiwalach. Był organizatorem Kurpiowskich Prezentacji Artystycznych. Doskonale znał twórców ludowych z terenu kurpiowszczyzny. Dzięki niemu wiele dzieci i młodzieży z Ostrołęki i okolic pokochało taniec.
Śp. Jerzy Białobrzewski był wielokrotnie odznaczany, m.in. dyplomem ministra kultury w 1981 r., odznaką "Zasłużony dla województwa ostrołęckiego" w 1984 r., odznaką "Zasłużony działacz kultury" w 1984 r., Brązowym Krzyżem Zasługi w 1986 r., Odznaką Przyjaciel Dziecka w 1987 r., Srebrnym Krzyżem zasługi dla ZHP w 1994 r., Złotym Krzyżem Zasługi w 1999 r., "Zasłużony dla Miasta Ostrołęki" w 2004 r. czy "Zasłużony Kulturze Gloria Artis” w 2005 r.
Był niezwykle cenioną postacią w naszym regionie. W 2019 roku odszedł na emeryturę. Zmarł 11 maja 2022 r.