
Kadr z klipu "Myśmy rebelianci"
Już w najbliższy piątek, 1 października, o godzinie 19.00 na scenie koło „Kupca” wystąpi zespół De Press. Artyści zaprezentują program ze swojej najnowszej płyty „Myśmy rebelianci”.
Koncert zespołu będzie uwieńczeniem porannych uroczystości związanych z nadaniem Gimnazjum nr 2 w Ostrołęce imienia Danuty Siedzikówny „Inki” , bohaterskiej sanitariuszka zamordowanej przez UB. Wcześniej, o godzinie 12.00 na skwerze przy kościele p.w. Zbawiciela Świata będzie miała miejsce rekonstrukcja potyczki polskich partyzantów z oddziałami komunistycznej bezpieki. Inscenizację poprzedzi Msza św. , która rozpocznie się o 11.00.
Tytułowi Rebelianci to żołnierze polskich podziemnych organizacji bojowych, którzy po zakończeniu wojny w roku 1945 zdecydowali nie składać broni i walczyć z drugim okupantem – Armią Czerwoną. Partyzanckie oddziały przetrwały w lasach Podlasia, Podhala i na Ziemiach Utraconych na Wileńszczyźnie i Polesiu aż do połowy lat 50, a ostatni z partyzantów zginął z bronią w ręku w październiku roku 1963.
Do tych czasów i do tych bohaterów wraca zespół De Press przypominając piosenki leśnych oddziałów. Teksty przetrwały w pamięci następnych pokoleń, muzyka napisana została na nowo. Zadziorne, melodyjne kompozycje dobrze współgrają z przekazem prostych wierszy pisanych w leśnych obozowiskach. Uparta niezgoda na brak wolności, aż do ofiary z własnego życia – takie jest przesłanie, do którego wraca na swej płycie „Myśmy rebelianci” grupa De Press.