eOstroleka.pl
Polska,

Zawieszka, krople czy obroża na kleszcze – co wybrać dla psa?

REKLAMA
zdjecie 5983
zdjecie 5983
REKLAMA
zdjecie 5983

Jedną z zalet mroźnych zim był fakt, iż skutecznie ograniczały populację kleszczy i innych pasożytów, sprawiając, że życie w naszym kraju było całkiem znośne. Niestety, zimowe ciepło, które wszyscy witamy z pewną ulgą, sprzyja także owadom. Badania wskazują, iż kleszcze stały się aktywne niemal przez cały rok, z czego wypływa wniosek, iż opiekunowie psiaków powinni zachować czujność przez dwanaście miesięcy. Jak skutecznie chronić pupila? Krople czy obroża na kleszcze – co wybrać dla psa?

  • Skąd pochodzą kleszcze?

  • Jakie choroby przenoszą kleszcze?

  • Po jakim czasie objawy u psa po kleszczu?

  • Co najskuteczniej ochroni psa przed kleszczem?

Czy kleszcze rzeczywiście stanowią takie zagrożenie?

Niestety tak. Nie zmienia tego fakt, iż nie każdy osobnik jest nosicielem groźnych chorób, ponieważ nie ma sposobu, by w domowych warunkach ustalić, który kleszcz stanowi zagrożenie. Tym bardziej że wiele schorzeń daje objawy dopiero po długim okresie inkubacji. Dotyczy to w takim samym stopniu zwierząt, jak i ludzi.

Trzeba także wspomnieć o tym, iż kleszcz przyniesiony w sierści psa ze spaceru może wybrać jako żywiciela opiekuna. Dzieje się tak zwykle w trakcie zabaw z pupilem lub podczas korzystania przez zwierzaka z posłania właściciela. Z tego powodu ważne jest, by od początku oswajać podopiecznego z własnym legowiskiem, które z pewnością dobierzemy w sklepie zoologicznym Fera.pl.

zdjecie

Nie należy też liczyć na łut szczęścia. W Polsce występuje aż 19 gatunków tych pasożytów, pośród których prym wiedzie kleszcz pastwiskowy.

W ocenie ryzyka pomoże zestawienie chorób, na jakie naraża się każdy w zetknięciu z tym groźnym owadem.

Choroby przenoszone przez kleszcze:

  • Borelioza z Lyme;

  • Anaplazmoza;

  • Bartoneloza;

  • Babeszjoza;

  • Gorączka Q;

  • Kleszczowe zapalenie mózgu;

  • Riketsjozy;

  • Tularemia.

Z powyższego zestawienia jasno wynika, iż chroniąc psa przed kleszczami, opiekun chroni także siebie i swoich najbliższych.

Objawy ataku kleszcza na psa

Dobra wiadomość jest taka, iż nie zawsze musi dojść do zarażenia. Psiak może odznaczać się wysoką odpornością, w czym znacząco pomaga odpowiednio zbilansowana karma dla psa. Czasami ilość patogenów jest zbyt mała lub kleszcz przeniesie się na innego żywiciela.

Jednak po zainfekowaniu, na pierwsze objawy choroby trzeba czekać wiele tygodni. Zwierzę staje się osowiałe, ma kłopoty z poruszaniem się oraz występuje u niego wysoka gorączka. W tej sytuacji trudno mówić o szybkiej reakcji, a tylko taka może uratować psu życie.

zdjecie

Jak skutecznie chronić psa przed kleszczami?

Wybór preparatów służących ochronie psów i kotów jest dość spory. Nie kwestionując ich skuteczności, ocenie można poddać ich funkcjonalność. Co to znaczy?

Niektóre środki ochronne trzeba aplikować codziennie, inne powodują niepożądane objawy uboczne, na wiele zwierzęta są po prostu uczulone.

Wymieńmy kilka typów środków ochrony przed kleszczami:

  • Tabletki

Ich podanie jest stosunkowo łatwe, jednak aby odniosły skutek, pasożyt musi ukłuć psa lub kota. Tabletka nie zapobiega wejściu owada na sierść czworonoga.

  • Spray

Produkty w aerozolu wymagają dużej dokładności podczas aplikacji. Spryskiwanie jest czasochłonne. Nie powinny robić tego dzieci, a przecież to one najczęściej wyprowadzają pieski na spacer.

  • Krople

Podobnie jak opisywany wcześniej dezodorant, krople wymagają ogromnej staranności przy nacieraniu skóry. Nie są też długotrwałe w działaniu. Po kilkudziesięciu godzina zabieg wcierania należy powtórzyć.

  • Obroża Foresto przeciw pchłom i kleszczom

Produkt chroni psa przez 7 – 8 miesięcy. Po tym okresie obrożę należy wymienić. Zanim to jednak nastąpi, zwierzę jest chronione nie tylko przed kleszczami.

Obroża Bayer Foresto w Fera.pl zapobiega także inwazji pcheł, wszołów oraz chroni przed pierwotniakami Leishmania infantum przenoszonymi przez muchówki.

zdjecie

Obroża Bayer Foresto – o czym pamiętać?

Aby ochrona była najskuteczniejsza, warto sprawdzić, czy pies jest przyzwyczajony do noszenia tego typu zawieszek. Warto, by była ona stosunkowo luźna, by nie powodować dyskomfortu.

Obroża Bayer Foresto nie służy do podpinania do niej smyczy. W tym celu należy zaopatrzyć pupila w drugą obrożę odporną na naprężenia spowodowane siłą psa.

 

artykuł sponsorowany

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
zdjecie 5983
zdjecie 5983
Kalendarz imprez
marzec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  31
×