W Ostrołęce odbyła się dzisiaj konferencja poświęcona aktualnym wyzwaniom rynku pracy w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki zatrudniania cudzoziemców.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie, Filię w Ostrołęce i zgromadziło przedstawicieli lokalnych samorządów, ekspertów rynku pracy oraz instytucji wspierających zatrudnienie.
Wśród uczestników znaleźli się m.in. przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Ostrołęce i Makowie Mazowieckim, Urzędu Miasta w Ostrołęce, w tym wiceprezydent Elżbieta Mierzejewska-Nicewicz, a także Artur Pozorek, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie.
Z kraju, który całkiem niedawno był eksporterem zasobów pracy, dziś jesteśmy ich importerem – zaznaczył Artur Pozorek podczas swojego wystąpienia. – Proces ten postępuje szybciej, niż sądziliśmy, co sprawia, że nie jesteśmy na niego odpowiednio przygotowani – dodał.
Edukacja i wsparcie dla cudzoziemców
Jednym z kluczowych tematów konferencji była edukacja dzieci i młodzieży z Ukrainy w kontekście ich przyszłego wejścia na polski rynek pracy. Bogumiła Jarka, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta w Ostrołęce, przedstawiła bilans działań mających na celu zapewnienie edukacji uczniom z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w regionie.
Iwona Olejniczak z Mazowieckiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Ostrołęce poruszyła temat wielokulturowości w edukacji oraz wsparcia uczniów z doświadczeniem migracyjnym w ramach sieci EURES. W kontekście przyszłych możliwości zawodowych Cezary Pilcicki, dyrektor ZSZ nr 1 w Ostrołęce, zaprezentował projekt „Zawodowy zawrót głowy w Metalówce”, mający ułatwić start zawodowy uczniów i ich integrację z rynkiem pracy.
Fundusze europejskie i rola samorządów
Podczas konferencji omówiono również możliwości finansowego wsparcia cudzoziemców poszukujących pracy w Polsce. Eksperci przedstawili mechanizmy wsparcia z funduszy europejskich oraz inicjatywy samorządów, skierowane na pomoc obywatelom Ukrainy w obliczu trwającego konfliktu zbrojnego. Podkreślono rolę współpracy między samorządami, instytucjami rynku pracy oraz sektorami edukacyjnymi.
20 lat sieci EURES w Polsce
Znaczącym punktem konferencji była także refleksja nad 20-leciem funkcjonowania w Polsce sieci EURES, czyli Europejskich Służb Zatrudnienia. EURES wspiera mobilność zatrudnienia w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego i jest kluczowym narzędziem w łączeniu pracodawców z potencjalnymi pracownikami z zagranicy.
Konferencja w Ostrołęce pokazała, że temat zatrudnienia cudzoziemców w Polsce staje się coraz bardziej aktualny i wymaga kompleksowych rozwiązań. Eksperci zgodnie podkreślali, że debata publiczna na ten temat jest nieunikniona i kluczowa dla przyszłości polskiego rynku pracy.
Wydarzenie było ważnym krokiem w kierunku znalezienia skutecznych metod integracji cudzoziemców w Polsce, tak aby odpowiadać na dynamicznie zmieniające się potrzeby gospodarki.