eOstroleka.pl
Ostrołęka, O TYM SIĘ MÓWI

Zasłużona z PZPR. Radni poparli kandydaturę i przyznali odznakę honorową

REKLAMA
zdjecie 480
REKLAMA

Miejscy radni zagłosowali za nadaniem odznaki honorowej "za zasługi dla Miasta Ostrołęki" dla czterech osób. O jednej z nich można przeczytać w katalogu Instytutu Pamięci Narodowej - samorządowcom jednak to nie przeszkadzało i zagłosowali za nadaniem odznaki.

Za zasługi dla Ostrołęki. Tej informacji nie było w biogramie

Jeden z projektów dotyczył Magdaleny Anny Kowalewskiej, która jest sekretarzem Towarzystwa Przyjaciół Ostrołęki. Jak mówił przewodniczący rady miasta Ostrołęki, to właśnie TPO zgłosiło jej kandydaturę. W uzasadnieniu mówiono o pracy, jaką Magdalena Kowalewska włożyła na rzecz ostrołęckiej kultury, nie wspomniano jednak ani słowem o przeszłości związanej z komunistyczną partią. W biografii informacje związane z PZPR pominięto, a radni zagłosowali za nadaniem odznaki.

W odniesieniu do przeszłości kandydatki wskazano, że "za aktywną działalność w swoim środowisku oddelegowana została do pracy w powiatowych, a następnie wojewódzkich strukturach organizacji młodzieżowych i politycznych". Nie wskazano jednak nazwy tych organizacji.

Ale z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL Instytutu Pamięci Narodowej wynika, że Magdalena Anna Kowalewska była w Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej od 1974 r., a w latach 80. pełniła funkcję inspektora w Wydziale Pracy Ideowo-Wychowawczej KW PZPR, a następnie zastępcy kierownika ROPP w Ostrołęce, czyli Rejonowego Ośrodka Pracy Partyjnej.

zdjecie

Radni albo nie wiedzieli o takich śladach w katalogu IPN, albo stwierdzili, że komunistyczna PZPR w życiorysie nie ma żadnego wpływu na nadanie odznaki za zasługi dla miasta.

Pozostali zasłużeni

Podczas tej samej sesji rady miasta zdecydowano o nadaniu odznaki "za zasługi dla Miasta Ostrołęki" dla prezesa Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego dr hab. Jana Mironczuka, byłego wiceprzewodniczącego rady miasta Wiesława Szczubełka, a także pośmiertnie Janowi Mieczysławowi Górzyńskiemu, nauczycielowi muzyki (żył w latach 1909-1982).

Źródło: IPN/eostroleka.pl

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×