Miejscy radni zagłosowali za nadaniem odznaki honorowej "za zasługi dla Miasta Ostrołęki" dla czterech osób. O jednej z nich można przeczytać w katalogu Instytutu Pamięci Narodowej - samorządowcom jednak to nie przeszkadzało i zagłosowali za nadaniem odznaki.
Za zasługi dla Ostrołęki. Tej informacji nie było w biogramie
Jeden z projektów dotyczył Magdaleny Anny Kowalewskiej, która jest sekretarzem Towarzystwa Przyjaciół Ostrołęki. Jak mówił przewodniczący rady miasta Ostrołęki, to właśnie TPO zgłosiło jej kandydaturę. W uzasadnieniu mówiono o pracy, jaką Magdalena Kowalewska włożyła na rzecz ostrołęckiej kultury, nie wspomniano jednak ani słowem o przeszłości związanej z komunistyczną partią. W biografii informacje związane z PZPR pominięto, a radni zagłosowali za nadaniem odznaki.
W odniesieniu do przeszłości kandydatki wskazano, że "za aktywną działalność w swoim środowisku oddelegowana została do pracy w powiatowych, a następnie wojewódzkich strukturach organizacji młodzieżowych i politycznych". Nie wskazano jednak nazwy tych organizacji.
Ale z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL Instytutu Pamięci Narodowej wynika, że Magdalena Anna Kowalewska była w Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej od 1974 r., a w latach 80. pełniła funkcję inspektora w Wydziale Pracy Ideowo-Wychowawczej KW PZPR, a następnie zastępcy kierownika ROPP w Ostrołęce, czyli Rejonowego Ośrodka Pracy Partyjnej.
Radni albo nie wiedzieli o takich śladach w katalogu IPN, albo stwierdzili, że komunistyczna PZPR w życiorysie nie ma żadnego wpływu na nadanie odznaki za zasługi dla miasta.
Pozostali zasłużeni
Podczas tej samej sesji rady miasta zdecydowano o nadaniu odznaki "za zasługi dla Miasta Ostrołęki" dla prezesa Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego dr hab. Jana Mironczuka, byłego wiceprzewodniczącego rady miasta Wiesława Szczubełka, a także pośmiertnie Janowi Mieczysławowi Górzyńskiemu, nauczycielowi muzyki (żył w latach 1909-1982).