W sobotę, 10 lutego w Łysych odbyło się wyjątkowe wydarzenie – Zapusty kurpiowskie. Widowisko związane z popularną w dawnych latach tradycją związaną z zakończeniem karnawału oglądała liczna publiczność zgromadzona w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji.
Pierwszą część wydarzenia wypełnił koncert Kurpiowskiej Akademii Smyczkowej. Młodzi muzycy zaprezentowali kolędy i utwory ludowe, zachwycając publiczność swoim talentem i umiejętnościami. Następnie Paweł Dąbkowski, kierownik Akademii, wygłosił miniwykład o kurpiowskich instrumentach, prezentując ich brzmienie na żywo.
Dużym zainteresowaniem cieszył się również występ zespołu "Kujawioki" z Osięcin, który zaprezentował tradycyjne kujawskie obrzędy zapustne. Widowisko "Chodzenia z kozą" rozbawiło i zaciekawiło publiczność, a barwne stroje i energiczne tańce zrobiły ogromne wrażenie.
Kolejnym punktem programu było widowisko "Idzie zapust" w wykonaniu zespołu folklorystycznego "Puszcza Zielona" z gminy Łyse. Scenka z muzyką i ludowym tańcem na wesoło przybliżyła publiczności dawne zwyczaje i zabawy karnawałowe na Kurpiach.
Podczas wydarzenia wręczono również nagrody laureatom konkursu plastycznego "Hej kolęda, kolęda". Nagrody wręczali starosta ostrołęcki Stanisław Kubeł, wójt gminy Łyse Grzegorz Fabiszewski oraz Janusz Pawlak z Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi
W kategorii uczniów klas I-III:
- 1. Alicja Zadroga
- 2. Oliwia Krysiak
- 3. Nikola Brewczyńska
W kategorii uczniów klas IV-VI:
- 1. Natalia Popielarz
- 2. Nadia Trzcińska
- 3. Oliwia Staśkiewicz
W kategorii uczniów klas VIII-VIIII:
- 1. Blanka Wąsiewicz
- 2. Aleksander Nurczyk
- 3. Sandra Zdrzałek
Zwieńczeniem imprezy była zabawa taneczna, podczas której publiczność mogła bawić się przy dźwiękach tradycyjnych kurpiowskich i kujawskich melodii.
Zapusty kurpiowskie w Łysych to znakomite wydarzenie, które kultywuje lokalne tradycje i integruje społeczność. Połączenie muzyki, tańca, śpiewu i zabawy karnawałowej stworzyło wyjątkową atmosferę, która na długo pozostanie w pamięci uczestników.
Organizatorami wydarzenia byli: Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, gmina Łyse, powiat ostrołęcki oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Łysych.