Pochodząca z Ostrołęki pisarka, publicystka, edytorka, krytyczka literacka, komparatystka, literaturoznawczyni oraz doktor habilitowana, Żaneta Nalewajk-Turecka kończy 19 września 42 lata. To dobra okazja by przypomnieć jej bogaty – jak na tak młody wiek – dorobek naukowy.
Krótka notka biograficzna
Żaneta Nalewajk-Turecka urodziła się 19 września 1977 roku w Ostrołęce. W 2001 roku ukończyła studia na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, jednak już wcześniej zadebiutowała w prasie. Pisała jako krytyk literacki do ostrołęckiej „Pracowni” w roku 2000. W 2005 roku została współzałożycielką kwartalnika „Tekstualia”, którego w dalszym ciągu pozostaje redaktorem naczelnym. Współtworzyła również fundację Between.Pomiędzy. Na Wydziale Polonistyki UW obroniła w 2008 roku pracę doktorską.
Swoją karierę wykładowcy naukowego zaczynała w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, gdzie w latach 2006-2008 wykładała kulturoznawstwo i polonistykę. W tym samym czasie pracowała jako animatorka kultury w Domu Kultury Śródmieście w stolicy. Do tej pory jest związana zawodowo z tą instytucją, jednak już nie jako animatorka kultury. W roku 2008 wróciła na swoją alma mater – najpierw do roku 2012 pracowała jako asystentka w Zakładzie Literatury XX wieku, by następnie przejść do Zakładu Komparatystki. Tam pracuje w dalszym ciągu na stanowisku adiunkta. Równiej w tym zakładzie uzyskała w 2016 roku tytuł doktora habilitowanego.
Specjalizacje naukowe
Nalewajk specjalizuje się w kilku dziedzinach takich jak:
- Historia literatury XX i XXI wieku
- Metodologia badań historycznoliterackich
- Antropologia literacka
- Literatura światowa
- Teoria i metodologia badań porównawczych
A nade wszystko:
- Komparatystyka historyczna, literacka, interdyscyplinarna ze szczególnym uwzględnieniem relacji między filozofią, literaturoznawstwem i antropologią.
Badania porównawcze to swoisty konik Żanety Nalewajk. Komparatystyka to dział nauki o literaturze, który skupia się na porównywaniu utworów literackich z różnych kultur i różnych narodów. Porównanie ma na celu wyszukanie różnic i podobieństw oraz wpływów i zależności w literaturze światowej – nie chodzi o tworzenie rankingu, jak przykładowo w rankingu zagranicznych bukmacherów.
Taki ranking porównuje firmy bukmacherskie pod względem oferowanego bonusu, warunków bonus etc. i przyznaje im na tej podstawie oceny od 1 do 5 gwiazdek. Dzięki temu gracze mogą się dowiedzieć, który bukmacher oferuje najbardziej korzystne warunki. Literatura jednak to nie gra – tutaj porównanie dzieł literackich nie ma na celu wyłonienia najlepszego, bo jest to kwestia subiektywnego odczucia, ale zbadanie, jak autorzy z różnych kręgów literackich inspirują siebie nawzajem.
Funkcje i członkostwa
Poza wspomnianą funkcją redaktorki naczelnej kwartalnika „Tekstualia” oraz pracy jako adiunkt Nalewajk jest także:
- Od 2009 polską koordynatorką projektu wymiany przekładów w ramach projektu „Review within Review”
- Od 2014 kierowniczką studiów podyplomowych Szkoła Mistrzów. Studia technik pisarskich i prezentacji tekstu literackiego w Instytucie Literatury Polskiej na Wydziale Polonistyki UW
- Od 2017 członkinią Zarządu Głównego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (SPP) oraz przewodnicząca Komisji kwalifikacyjnej przy Zarządzie Głównym SPP
Literaturoznawczyni należy do warszawskiego oddziału SPP oraz Polskiego Stowarzyszenia Komparatystyki Literackiej od roku 2013, a także do Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza od roku 2016.
Nagrody krajowe oraz międzynarodowe
Mimo młodego wieku i krótkiego dorobku literackiego, Żaneta Nalewajk zdążyła już zdobyć kilka nagród krajowych oraz międzynarodowych takich jak:
- Finałowa Nagroda Naukowa Tygodnika „Polityka”w 2016
- Nagroda Rektora UW dla pracownika o szczególnych osiągnięciach badawczych lub dydaktycznych za rok 2016
- Nagroda indywidualna III stopnia Rektora UW za rok 2015
- Nagroda dla redaktora przyznana w 2013 roku w Słowenii przez koordynatorów projektu wymiany przekładów „Review within Review”
- Nagroda serbskiego czasopisma „AKT” dla redaktora przyznana w 2011 roku.
Książki autorskie i wydane pod redakcją
Żaneta Nalewajk-Turecka wydała dwie pozycje jako swoje książki autorskie: bazującą na rozprawie doktorskiej W stronę perspektywizmu. Problematyka cielesności w prozie Brunona Schulza i Witolda Gombrowicza oraz pracę, za która dostała stopień naukowy doktora habilitowanego, Leśmian międzynarodowy – relacje kontekstowe. Studia komparatystyczne. Pod jej redakcją ukazały się m.in. dwie książki o twórczości Edgara Alana Poe: Edgar Allan Poe — niedoceniony nowator i Edgar Allan Poe. Klasyk grozy i perwersji (i nie tylko).