Dla wielu osób jazda na rolkach kojarzy się z czasami dzieciństwa, typową zabawą. Nie da się jednak ukryć, że od kilku lat w okresie wiosennym czy też letnim na wielu trasach i w parkach można spotkać nie tylko małych miłośników tej aktywności. Jazda na rolkach jest praktycznie dla każdego! Podobnie jak rower, stanowi świetne połączenie zabawy, rekreacji z treningiem. W niniejszym artykule pokażemy, że warto stawiać właśnie na taką aktywność!
Jeździmy czy biegamy?
Jeżeli potraktujemy rolki w kategorii aktywności fizycznej, to od razu zapewne przyjdzie nam na myśl pytanie – co takiego można dzięki nim osiągnąć. Zgodnie z obowiązującymi trendami wiele osób stara się nakłonić innych do biegania. Wedle wielu tez, to właśnie jogging jest najlepszym sposobem na uzyskanie dobrej sylwetki, spalania kalorii czy poprawy kondycji. Z pewnością nie jest to błędne myślenie. Jednak również i jazda na rolkach może wiązać się z całkiem pozytywnym bilansem zużytej energii.
Z oczywistych względów dla wielu osób najbardziej istotna jest wartość spalanych kalorii. Przyjmuje się, że w zależności od masy, prędkości, intensywności biegu, w ciągu godziny jesteśmy w stanie spalić między 400 a przeszło 700 kcal. Jak zatem wygląda sytuacja z jazdą na rolkach? Nieoczekiwanie dla niektórych, okazuje się, że wartości te są bardzo zbliżone. Również i w tym przypadku można spalić całkiem sporo kalorii. Dla niedowiarków lub osób zainteresowanych fachowymi obliczeniami polecamy ten kalkulator kaloryczny.
Mówimy tylko o samym spalaniu kalorii. Tymczasem nie można przecież zapomnieć o sporej różnicy między bieganiem a jazdą na rolkach. Za tymi drugimi przemawia o wiele mniejsze obciążenie stawów, zwłaszcza w kolanach. W ten oto sposób rolki mogą być bardziej dostępne dla osób z problemami stawów. Odpowiednia postawa w czasie jazdy będzie wpływać na wzmocnienie mięśni brzucha, nóg i pośladków. Dobra wiadomość dla kobiet: badania wykazały, że jazda na rolkach to świetny sposób na walkę z cellulitem!
Przyjemne z pożytecznym
Jak już zdążyliśmy napisać, jazda na rolkach to sporo pożytku dla naszej kondycji, sylwetki. Jednak w rewelacyjny sposób łączą one w sobie przyjemne z pożytecznym. W szczególności sporo zabawy to wydzielanie endorfin, hormonu szczęścia. Możemy za jednym razem ćwiczyć, przebywać na świeżym powietrzu oraz cieszyć się samą jazdą. W przypadku joggingu raczej każdy jest skupiony na treningu, dlatego wzajemne konwersacje są rzadko spotykanym widokiem. Na rolkach nasz układ oddechowy nie jest już tak obciążony, przez co możemy raczej swobodnie konwersować z drugą osobą czy grupą znajomych.
Wzorem krajów z Zachodu, coraz więcej osób decyduje się w miastach na jazdę na rolkach do pracy. Przejazd ścieżkami rowerowymi, chodnikami to szansa na unikniecie korków, a także oszczędności na paliwie czy bilecie miejskim. Rolki z łatwością można schować do plecaka, przez co w przypadku nieodpowiedni pogody bez trudu wrócimy do domu czy dojedziemy do pracy innym środkiem lokomocji.
Z oczywistych względów najgorzej na rolkach mają początkujący lub osoby, które od lat nie miały ich na nogach. Choć wielu użytkowników może nam mówić o odpowiedniej technice jazdy, to jednak warto wiedzieć, jakie błędy są najczęściej spotykane u adeptów rolkarstwa.
W co powinniśmy się zaopatrzyć?
Oczywiście podstawą dla nas będzie zakup odpowiednich rolek. Na rynku zetkniemy się z bardzo dużą liczbą modeli, przez co nasz wybór będzie o wiele trudniejszy. Bardzo dobrym jest poznanie najistotniejszych czynników, jakimi powinny się odznaczać dobre rolki. Warto zatem sprawdzić poradnik o tym, jakie rolki damskie czy wersje męskie warto kupić? Jeśli wiemy już, jakie rolki będą dla nas najlepsze, następnym krokiem będzie skompletowanie pozostałego sprzętu.
Przy uprawianiu takiego sportu, warto zawsze zachować szczególną ostrożność. O wiele łatwiej o wypadek na rolkach niż na rowerze, a czasem niektóre sytuacje mogą się skończyć bardzo nieprzyjemnie dla naszego zdrowia czy wyglądu. Koniecznie zatem trzeba posiadać odpowiedni strój oraz kupić kask i ochraniacze, które w sytuacji wypadku zminimalizują ryzyko obrażeń.
Na rolkach mamy czuć się swobodnie, dlatego nasz strój powinien być jak najbardziej komfortowy. Ubranie ma być dobrze dopasowane i nie krępować ruchów. Na wiosnę dobrze jest postawić na termoaktywne materiały, które nie tylko zadbają o odpowiedni komfort, ciepłotę ciała, lecz także cyrkulację powietrza, odprowadzanie potu. Latem wystarczające mogą być zwykłe spodenki. Kask czy ochraniacze nie są powodem do wstydu, albowiem nawet profesjonaliści nie są w stanie wyobrazić sobie bez nich jazdy. Te typowe elementy mają za zadanie zadbać o nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Wybierajmy modele w idealnym rozmiarze, które będą jak najlepiej dopasowane do naszego ciała. Zbyt duży kask to brak komfortu i obniżone właściwości, a zbyt mały może powodować bóle głowy. Ochraniacze nie mogą z kolei krępować ruchu, a także osuwać się z kolan, łokci czy nadgarstków.
Jak widać, jazda na rolkach ma praktycznie same zalety. Dlatego też to świetny pomysł dla osób, które nie przepadają za bieganiem czy rowerem, a przy tym szukają dla siebie odpowiedniej formy aktywności.