eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Zabytkowe "problemy i zaniechania". Zaniedbania w Ostrołęce są wieloletnie!

REKLAMA
zdjecie 480
REKLAMA

Nadeszła już odpowiedź na interpelację radnego Jacka Łuby w sprawie ostrołęckich zabytków. Wyłania się z niej obraz wieloletnich zaniedbań w tym zakresie, ale i nadziei na lepsze jutro.

Radny z klubu Bezpartyjne Miasto Jacek Łuba zapytał prezydenta Łukasza Kulika w interpelacji o kilka istotnych faktów dotyczących ostrołęckich zabytków. Pytania, jakie zadał, to: Czy w Urzędzie Miasta Ostrołęki jest prowadzona i aktualizowana na bieżąco gminna ewidencja zabytków? Gdzie i w jakim trybie można uzyskać dostęp do kart ewidencyjnych? Oraz czy jest planowane udostępnienie aktualnego wykazu obiektów ujętych w GEZ na stronie internetowej Urzędu? Czy miasto Ostrołęka posiada aktualny gminny program opieki nad zabytkami (a jeśli tak, to gdzie można się zapoznać z jego treścią)? Gdzie można znaleźć gminne programy opieki nad zabytkami dla miasta Ostrołęki z lat 2006-2018 (oprócz programu na lata 2011-2014 opublikowanego w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego)? Czy z realizacji programów wspomnianych w poprzednim punkcie sporządzane były sprawozdania oraz czy przedkładane były one Generalnemu Konserwatorowi Zabytków oraz mazowieckiemu wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków?

Problemy i zaniechania

- W Urzędzie Miasta Ostrołęki znajdują się fizycznie karty zabytków nieruchomych z terenu miasta (obecnie dostępne do wglądu w Wydziale Rozwoju, Planowania Przestrzennego i Budownictwa). Zostały one sporządzone przez firmę zewnętrzną na podstawie umowy z Miastem Ostrołęka w roku 2009 i zaopiniowane pozytywnie przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (10 marca 2010 r.). Ustawa z dnia 18 marca 2010 r. o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (..) wprowadziła jednak obowiązek założenia przez gminę GEZ w ciągu 2 lat od otrzymania od wojewódzkiego konserwatora zabytków wykazu zabytków, o którym mowa w art.7 tej ustawy. W związku z otrzymaniem przez Miasto Ostrołękę ww. katalogu zabytków w dniu 7 grudnia 2010 r., obowiązek formalnego założenia GEZ, uwzględniającego zabytki w nim wskazane, należało spełnić najpóźniej w grudniu 2012 r. Funkcjonująca w Mieście GEZ nie została jednak zaktualizowana o zawarte w wykazie zabytki, nie wydano również zarządzenia zakładającego GEZ (wobec stanowiska Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wskazującego tę formę jako odpowiednią dla założenia GEZ). Ponadto istniejące karty zabytków nie są zgodne z wzorem kart określonym w Rozporządzeniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 26 maja 2011 roku w sprawie prowadzenia rejestru zabytków, krajowej, wojewódzkiej i gminnej ewidencji zabytków. Wspomniany zaś przez Pana Radnego Program Opieki nad Zabytkami dla Miasta Ostrołęki na lata 2011-2014, przyjęty Uchwałą Nr 155/IV/2011 Rady Miasta Ostrołęki z dnia 6 października 2011 r., jest jedynym tego rodzaju dokumentem przyjętym przez Radę Miasta Ostrołęki, a z jego realizacji nie były sporządzane sprawozdania - poinformował prezydent Łukasz Kulik.

- Opisane wyżej problemy i zaniechania zostały przeze mnie dostrzeżone. Poruszyłem je m.in. podczas spotkania we wrześniu 2019 r. z Panią Małgorzatą Balcerzak — kierownikiem ostrołęckiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie - dodał włodarz miasta.

Łukasz Kulik deklaruje, że obecnie prowadzone są prace nad uporządkowaniem Gminnej Ewidencji Zabytków, która została zaniedbana przez wiele ostatnich lat.

- Wobec ustalenia, że Regulamin Organizacyjny Urzędu Miasta nie przypisywał w sposób jednoznaczny zadań związanych z GEZ żadnej komórce organizacyjnej, co mogło utrudniać ich skuteczne egzekwowanie, wydano Zarządzenie nr 383/2019 z dnia 27 listopada 2019 r. zmieniające zarządzenie w sprawie ustalenia Regulaminu Organizacyjnego Urzędu Miasta Ostrołęki. Jego mocą powierzono prowadzenie gminnej ewidencji zabytków oraz opracowywanie gminnego programu opieki nad zabytkami Wydziałowi Rozwoju, Planowania Przestrzennego i Budownictwa. Obecnie prowadzone są tam prace związane z uporządkowaniem GEZ. Trwa m.in. wewnętrzna weryfikacja kart zabytków, które następnie zostaną poddane ocenie Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - zaznaczył.

- Podsumowując, istniejącą bazę zabytków miasta Ostrołęki należy uznać na chwilę obecną za materiał wymagający aktualizacji i sformalizowania. Po wydaniu stosownego zarządzenia, nowo obowiązująca GEZ będzie dostępna do wglądu w Wydziale Rozwoju, Planowania Przestrzennego i Budownictwa, jak również zostanie umieszczona na stronie internetowej Urzędu Miasta Ostrołęki. Planuje się również opracowanie nowego programu opieki nad zabytkami niezwłocznie po zaktualizowaniu GEZ - zakończył.

Fundacja Splot Pamięci: "Jesteśmy na prostej drodze do tego, by zabytków w mieście było jeszcze mniej"

Sprawę skomentowała Fundacja Splot Pamięci, na prośbę której radny Jacek Łuba uzyskał informację o zabytkach.

-  Najbardziej niepokojący jest fakt, że miasto od lat nie posiada programu opieki nad zabytkami. Co więcej, w jedynym dokumencie tego typu, uchwalonym w 2011 roku, opis planowanych działań na kolejne 4 lata zmieszczono na niespełna... 2 stronach formatu A4. W jakim stopniu zrealizowano zawarte tam, bardzo ogólne zresztą, założenia? Tego nie wiemy, ponieważ nie sporządzono żadnych sprawozdań z realizacji programu (choć tę powinność określa art. 87 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami) - napisano.

Zauważone zostały też słowa... byłego prezydenta.

-  Były prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski w wywiadzie udzielonym 2 lata temu pismu "Wspólnota" powiedział, że "ziemia ostrołęcka jest wyjątkowa. Wielu zabytków tu nie znajdziemy. Niemal cała wartościowa substancja architektoniczna zaginęła w wojnach i powstaniach". W świetle uzyskanych informacji można dodać, że jesteśmy na prostej drodze do tego, by zabytków w mieście było jeszcze mniej - podkreślono we wpisie fundacji.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×