Mazowieckie Forum Inicjatyw Pozarządowych ma już długą tradycję. Obecna edycja to już XVI tego typu wydarzenie. Daje możliwość spotkania przedstawicieli organizacji pozarządowych z całego Mazowsza. Co roku w Forum uczestniczą przedstawiciele Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Forum to unikalna okazja na wymianę informacji i doświadczeń, omówienie aktualnych i ważnych tematów, poznania nowych trendów.
Jako marszałek województwa nie mógłbym nie wspomnieć o roli organizacji pozarządowych w rozwoju Mazowsza. Samorząd dostrzega olbrzymi potencjał, jaki drzemie w organizacjach pozarządowych i widzi jaki wpływ mają na lokalną społeczność. Dlatego z roku na rok na współpracę z organizacjami kierujemy coraz większe kwoty. W 2019 r. było to 37 mln złotych. Potwierdza to także liczba zadań, zlecanych do realizacji organizacjom trzeciego sektora. W roku 2020 r. wynosi ona prawie 100
– mówił marszałek Adam Struzik, który otworzył forum.
Trzeba też pamiętać, że rola organizacji nie ogranicza się wyłącznie do realizacji zleconych zadań. Tam, gdzie Państwo działają, widoczne jest też: większa aktywność społeczna i obywatelska, zwiększenie zaufania społecznego, wzajemnej otwartości, samopomoc i wolontariat
Współpraca w roku 2020
W tym roku na współpracę z organizacjami Samorząd Województwa Mazowieckiego przeznaczył ponad 40 mln zł w ramach samego Rocznego Programu Współpracy. Jest to jednak z powodu Covid-19 wyjątkowy rok. Epidemia ma wpływ na życie każdego z nas, na funkcjonowanie administracji publicznej, przedsiębiorców, także organizacji pozarządowych – były obawy, co do tego, czy konkursy zostaną ogłoszone, czy umowy zostaną podpisane. Na szczęście, niemal wszystkie planowane konkursy zostały ogłoszone najwcześniej, jak to było możliwe, a przy podpisywaniu umów aktualizowane były harmonogramy i kosztorysy oraz negocjowane zakresy zadań.
Zarząd województwa zdecydował ponadto, że dodatkową formą wsparcia organizacji pozarządowych będzie przeznaczenie środków finansowych na zlecanie zadań w trybie pozakonkursowym w obszarze „Porządek i bezpieczeństwo publiczne”. Wciąż można składać wnioski. Dotacje mogą być przeznaczane na zakup środków ochrony indywidualnej niezbędnych przy realizacji zadań statutowych organizacji pozarządowych.
Podział województwa a NGO
Ewentualny podział Mazowsza spowoduje, że dorobek wypracowany w dziedzinie współpracy z organizacjami non-profit zostanie przekreślony. Dotyczy to również współpracy pozafinansowej, organizowanych spotkań, szkoleń, konsultacji, funkcjonowania Mazowieckiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Biorąc pod uwagę prognozy dotyczące sytuacji materialnej w jakiej znajdowałyby się nowoutworzone województwa, ciężko przewidywać, że współpraca finansowa byłaby kontynuowana na obecnym poziomie.
Zapowiadany podział rodzi wiele palących pytań, które obecnie pozostają bez odpowiedzi. Związane są one m.in. z szansą na uchwalenie programów współpracy na 2021 r., trwającymi konkursami i naborami, umowami wieloletnimi czy funkcjonowaniem organizacji o charakterze wojewódzkim.