eOstroleka.pl
Kościół i społeczeństwo,

XV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce

REKLAMA
zdjecie 480
REKLAMA

Pod hasłem „Ku prawdziwemu braterstwu między muzułmanami i chrześcijanami” 26 stycznia w Kościele katolickim w Polsce obchodzony będzie XV Dzień Islamu.

Przesłanie Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego do muzułmanów na koniec miesiąca Ramadan w 2014 r. nosi tytuł „Ku prawdziwemu braterstwu między muzułmanami i chrześcijanami” i jest hasłem tegorocznego Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Przewodniczący PRDM kard. Jean-Louis Tauran zachęca w nim do podjęcia wspólnego wysiłku budowania pokoju i pojednania zwłaszcza tam, gdzie chrześcijanie i muzułmanie wspólnie cierpią z powodu okrucieństw wojny. „Oby nasza przyjaźń zawsze inspirowała nas do współpracy w mądrym i roztropnym stawianiu czoła tym licznym wyzwaniom. W ten sposób przyczynimy się do zmniejszenia napięć i konfliktów oraz do rozwijania dobra wspólnego. Pokażmy również, że religie mogą być źródłem zgody z pożytkiem dla całego społeczeństwa” – pisze kard. Tauran. Zachęca, by modlitwa, pojednanie, sprawiedliwość, pokój i rozwój pozostały naszymi priorytetami dla pomyślności i dobra całej rodziny ludzkiej.

Ogólnopolskie obchody Dnia Islamu, będą miały miejsce, jak co roku, w Warszawie. 26 stycznia na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego odbędzie się sesja naukowa i jubileuszowa. Spotkanie rozpocznie o godzinie 11.00 bp Romuald Kamiński, przewodniczący Komitetu KEP ds. dialogu z religiami niechrześcijańskimi. Następnie przedstawiciele obydwu religii czytać będą Pismo Święte i Koran, modlić się i dyskutować.

W trakcie sesji naukowej dr Artur Konopacki (Uniwersytet w Białymstoku, RWKM) wygłosi referat pt. „Muzułmanie w Polsce – ostatnie wydarzenia. Status prawny a zdarzenia ksenofobiczne”. Bogusław Zagórski (Collegium Civitas, RWKM) zabierze zaś głos na temat „Kalifat – ISIS – państwo muzułmańskie?”, a dr Agata S. Nalborczyk (Uniwersytet Warszawski, RWKM) opowie o „Muzułmańskich reakcjach na tzw. Islamskie Państwo”.

W ramach sesji jubileuszowej ks. dr Adam Wąs SVD (KUL, RWKM) podsumuje 15 lat Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce w nawiązaniu do nauczania Soboru Watykańskiego II. Następnie J.E. Mufti Tomasz Miśkiewicz omówi recepcję Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce wśród muzułmanów. Dr Mariola Kozubek (Uniwersytet Śląski, RWKM) oraz przedstawiciel muzułmanów ze Śląska przedstawią doświadczenia i rezultaty obchodów Dnia Islamu w Katowicach.
Na zakończenie spotkania zaplanowana jest Liturgia Słowa, modlitwa oraz przekazanie znaku pokoju.

Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest od 2001 roku. Ustanowiono go decyzją Konferencji Episkopatu Polski jako dzień modlitw poświęcony islamowi. Organizację ogólnopolskich obchodów powierzono Radzie Wspólnej Katolików i Muzułmanów oraz Komitetowi ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego KEP. Współpracuje z nimi Instytut Dialogu Kultury i Religii UKSW i Akcja Katolicka Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów istnieje od 13 czerwca 1997 roku. Powołano ją podczas międzyreligijnego spotkania w ramach „Dni Tatarów w Warszawie”. Współprzewodniczącą ze strony katolickiej jest dr Agata Skowron-Nalborczyk, współprzewodniczącym ze strony muzułmańskiej – Andrzej Saramowicz.

Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi działa w ramach Rady do Spraw Dialogu Religijnego Konferencji Episkopatu Polski. Pierwszym przewodniczącym Komitetu był bp Tadeusz Pikus. Od 2007 roku jest nim bp Romuald Kamiński biskup pomocniczy z Ełku.

Źródło: BP KEP

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×