eOstroleka.pl
Region,

Wyprawa "Równość i godność" dotarła do Łomży

REKLAMA
zdjecie 480
fot. lomza.plfot. lomza.pl
REKLAMA

Troje niepełnosprawnych porusza się na wózkach inwalidzkich w tempie 10 km/godz. Chcą przemierzyć 2,5 tys. km dookoła Polski i swoją niezłomną postawą zwrócić uwagę na dramatycznie trudną sytuację osób niepełnosprawnych w kraju. Trójka uczestników odwiedza głównie małe miejscowości, uważając, że w większych miastach niepełnosprawnym jest łatwiej – chociażby ze względu na mniejszą ilość barier architektonicznych czy większą liczbę organizacji wspierających osoby chore.

W Łomży, na bulwarach uczestnicy wyprawy spotkali się z niepełnosprawnymi mieszkańcami miasta i ich bliskimi. Zbierali podpisy pod postulatami mającymi poprawić ich sytuację. Wśród zapisów jest m. in. wniosek o zatrudnianie matek w charakterze opiekunek swoich niepełnosprawnych dzieci po to, aby miały opłacane składki emerytalne.  
- To bardzo ciężka praca. Podyktowana sercem, ale bardzo ciężka – mówiła Małgorzata Korzeniowska, jedna z trojga uczestników wyprawy. - Te kobiety są pozostawione samym sobie, z głodowym świadczeniem. To skandaliczne.
Bogusław Nowak apelował o zainteresowanie.  
- Mamy przykłady gmin, w których 80 tys. zł wydaje się na odławianie bezpańskich psów i utrzymanie ich w schronisku. Nawet są kontrole, czy gmina wypełnia takie obowiązki – opowiadał. - Tymczasem o niepełnosprawnych nikt nie pyta.  
Mirosława Kluczek, zastępca prezydenta Łomży, podpisała listę postulatów. Przyznała, że takie kwestie powinny być uregulowane ustawą.
- Nasze możliwości są niewielkie, choć się staramy. W nowym bloku komunalnym, który ma powstać, zadbaliśmy, aby mieszkania na parterze były przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych – mówiła. -  Ale niepełnosprawnych jest więcej niż mieszkań dla nich odpowiednich. Byłabym szczęśliwa, gdyby wszystkie państwa postulaty można było spełnić. Mam nadzieję, że w końcu coś się zmieni na lepsze.

Uczestnicy wyprawy "Równość i godność" chcą, aby:

1. Zadbano o wczesne wspomaganie rozwoju dziecka.
2. Matki narodzonych dzieci niepełnosprawnych mogły być zatrudniane jako ich opiekunki, a tym samym wypracowywałyby sobie prawo do emerytury.
3. Budynki użyteczności publicznej, urzędy, placówki kultury, szkoły, przedszkola, przychodnie a także budynki mieszkalne były bez barier architektonicznych.
4. Dokonano likwidacji barier architektonicznych na ulicach: obniżenie krawężników, sygnalizacja dźwiękowa.
5. Dokonano weryfikacji kosztów zakupu sprzętu rehabilitacyjnego i wszystkich przedmiotów do funkcjonowania osoby niepełnosprawnej w życiu codziennym. Uważamy, że udział w zakupie sprzętu nie powinien przekraczać 20% wartości obciążającej pacjenta.
6. Zapewniono dostęp do wczesnej i systematycznej rehabilitacji w zakresie niepełnosprawności.
7. Ministerstwo Sportu i Turystyki a także federacje  sportowe zadbały o powołanie centralnego ośrodka opiekuńczo-rehabilitacyjnego „ZA METĄ” dla byłych, wieloletnich sportowców, którzy stali się osobami niepełnosprawnymi.

Podpisy pod listą poparcia dla projektu "Równość i Godność" można składać do końca lipca w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego (Stary Rynek 14) oraz w Wydziale Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miejskiego (ul. Farna 1).

Źródło: lomza.pl
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×