eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Wyjątkowa wystawa ostrołęckich pocztówek [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 480
REKLAMA

W Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce można obejrzeć wyjątkową wystawę pocztówek związanych z naszym miastem. Zobaczyć można naprawdę wyjątkowe pocztówki, niektóre zostały wydane w bardzo niewielkim nakładzie, jest więc co podziwiać. Kuratorem wystawy jest Barbara Kalinowska.

W przyszłym roku minie 150 lat od wysłania pierwszej karty pocztowej. To w 1869 roku Poczta Cesarstwa Austro-Węgierskiego wypuściła pierwszą na świecie kartę pocztową. Jak każdy genialny wynalazek, również pocztówka ma wielu ojców. Uznaje się za niego Emanuela Hermanna, profesora Akademii Wojskowej w Wiener-Neustadt, który 26 stycznia 1869 roku opublikował memoriał „O nowym sposobie korespondowania pocztą”. Wynalazek pocztówki zrewolucjonizowały charakter kontaktów międzyludzkich.

Na wystawie zgromadzono blisko 400 pocztówek prezentujących Ostrołękę od początku XX wieku aż po 1989 rok. Pochodzą one ze zbiorów muzeum oraz z kolekcji prywatnych. Najstarsza znana nam pocztówka z Ostrołęki pochodzi z 1902 roku (data obiegu). Czas pokaże, czy były wcześniejsze. Poprzez to niewielkie medium mamy okazję przyjrzeć się zmianom zachodzącym w mieście w okresie blisko 90 lat. Dzięki pocztówce możemy obserwować różne obiekty czy miejsca utrwalane systematycznie zarówno w czasach pokoju, jak też okresach wojen. To dzięki pocztówce wiemy, jak wyglądała miniona rzeczywistość. Oczywiście, pocztówka podlegała cenzurze. Ukazywała tę bardziej reprezentatywną stronę miasta, omijając jego ubogie dzielnice. Ukazywała też miasto w ruinie, np. podczas pierwszej wojny światowej, ale wówczas miała wydźwięk propagandowy, mając za zadanie ukazanie niszczycielskiej działalności wroga. Badanie historii ostrołęckiej pocztówki roztacza przed nami wiele wątków. Oprócz widoków, ich analizy, badamy wydawców, techniki edycji, historie kolekcji itp.

Wystawa została podzielona na kilka wątków tematycznych, w ramach których można zapoznać się z panoramami miasta od początku XX wieku po 1989 rok, z widokami Narwi, mostów, kładek, rynku, ulic, obiektów miejskich, koszar i innych.

Wystawa czynna będzie do 31 maja 2019 r.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×