Narodowy Instytut Dziedzictwa poinformował, że wycinankarstwo kurpiowskie znalazło się na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego! To znakomita wiadomość dla naszego regionu.
Do niematerialnego dziedzictwa kulturowego należą m.in. tradycje, przekazy ustne, sztuki i tradycje muzyczne, praktyki społeczno-kulturowe, wiedza i umiejętności rzemiosła tradycyjnego oraz wiele innych zjawisk.
W konwencji UNESCO definicja jest następująca: „Niematerialne dziedzictwo kulturowe oznacza praktyki, wyobrażenia, przekazy, wiedzę i umiejętności – jak również związane z nimi instrumenty, przedmioty, artefakty i przestrzeń kulturową – które wspólnoty, grupy i, w niektórych przypadkach, jednostki uznają za część własnego dziedzictwa kulturowego. To niematerialne dziedzictwo kulturowe, przekazywane z pokolenia na pokolenie, jest stale odtwarzane przez wspólnoty i grupy w relacji z ich otoczeniem, oddziaływaniem przyrody i ich historią oraz zapewnia im poczucie tożsamości i ciągłości, przyczyniając się w ten sposób do wzrostu poszanowania dla różnorodności kulturowej oraz ludzkiej kreatywności. Dla celów niniejszej Konwencji, uwaga będzie skierowana wyłącznie na takie niematerialne dziedzictwo kulturowe, które jest zgodne z istniejącymi instrumentami międzynarodowymi w dziedzinie praw człowieka, jak również odpowiada wymogom wzajemnego poszanowania między wspólnotami, grupami i jednostkami, oraz zasadom zrównoważonego rozwoju".
Cieszy więc, że zauważone zostały kurpiowskie wycinanki - znak rozpoznawczy naszego regionu.
- Ta tradycyjna wycinanka jest ozdobą wykonywaną z białego lub kolorowego papieru techniką wycinania przy użyciu metalowych nożyc do strzyżenia owiec. Jest ona jednym z najbardziej charakterystycznych i żywotnych elementów dziedzictwa kulturowego w regionie. Kiedyś wycinanki zwyczajowo naklejano bezpośrednio na bieloną ścianę lub arkusz papieru; obecnie najczęściej umieszcza się je w ramach. Pojawiają się również w formie papierowych firanek w kuchennych oknach - czytamy na stronie NID.