To już pewne: wybory parlamentarne w 2023 roku odbędą się 15 października 2023 r. Czeka nas gorący okres kampanii wyborczej, w trakcie którego kluczem będzie walka o wyborców niezdecydowanych. Twarde elektoraty mobilizują się na maksa, ale są też tacy, którzy jeszcze się wahają. I to właśnie oni mogą zdecydować o wyniku końcowym. A wy - na kogo zagłosujecie?
Wybory parlamentarne 2023. Partie, kandydaci, listy
Trudno jednoznacznie wskazać faworyta w jesiennych wyborach parlamentarnych. Co prawda najwięcej głosów w większości sondaży zdobywa Prawo i Sprawiedliwość, jednak przewaga partii rządzącej w badaniach opinii publicznej nie jest wyraźna i pokazuje, że PiS może potrzebować koalicjanta w razie mało przekonującego zwycięstwa. Na początku kampanii PiS stawia na sprawdzonych polityków, którzy na konferencjach prasowych i spotkaniach z mieszkańcami starają się docierać z przekazem dotyczącym rządowych sukcesów - np. inwestycji czy programów społecznych.
W nielicznych sondażach na równi z rządzącymi jest Koalicja Obywatelska. Powrót Donalda Tuska do polskiej polityki zaktywizował partyjnych działaczy, którzy ruszyli do wytężonej pracy. W ostatnim czasie można zauważyć kilka ciekawych kampanijnych ruchów KO: na wiecach i spotkaniach pojawiły się biało-czerwone barwy (flagi i chorągiewki), a politycy KO wybierają nawet jasne kolory ubrań (widać to było na wiecu w Legionowie), do których doczepione są biało-czerwone serduszka. Przekaz KO: krytyka PiS-u i forsowanie własnych flagowych propozycji, np. "babciowego".
Na politycznej scenie mocno rozpycha się Konfederacja. Sondaże dają temu ugrupowaniu kilkanaście procent. Na fali w mediach społecznościowych jest Sławomir Mentzen, a Konfederacja jako pierwsza zaprezentowała czołówki list wyborczych. Przekaz trafia do młodych wyborców i daje to efekty: przykładowo, w najnowszej prognozie wyborczej socjologa polityki Marcina Palade, Konfederacja w okręgu siedlecko-ostrołęckim bierze dwa mandaty. I to w obu wersjach, jakie są analizowane.
Jest też Trzecia Droga, która bazuje na strukturach Polskiego Stronnictwa Ludowego w regionach. Są one wciąż mocne, więc daje to pewność, że kandydaci tej koalicji będą mogli liczyć na wsparcie wyborców. Do tego doszedł medialny Szymon Hołownia - co prawda struktur Polski 2050 nie da się porównać do ludowców, ale sam lider napędza oglądalność przygotowywanych przez partię materiałów. Pytanie tylko, czy Trzecia Droga przebije się ze swoim programem do wyborców: scena polityczna nastawiona jest bowiem na konflikt PiS-KO, ze zrywami Konfederacji. Dlatego też żółto-zieloni balansują w sondażach na granicy progu 8 procent, jaki przypada koalicjom.
Nieco w cieniu pozostaje Lewica: to ugrupowanie, które wciąż próbuje nawiązać do najlepszych lat tego środowiska z początku XXI wieku. Ale obecni liderzy lewej strony nie mają łatwo - o lewicowy elektorat zabiegają też inne opozycyjne partie, co zabiera Lewicy cenne procenty. Prognozy dla okręgu siedlecko-ostrołęckiego nie są dla tego ugrupowania korzystne (brak mandatów w obu analizowanych wariantach), ale kampania rządzi się swoimi prawami.
Wystartuje też z pewnością wiele mniejszych ugrupowań, które - choć nie są wysoko notowane w sondażach - to mogą odbierać cenne głosy tym większym.
Wybory 15 października 2023. Zagłosuj w sondzie
Kampania wyborcza wystartowała, więc sprawdzamy, na kogo głos zamierzają oddać czytelnicy eOstroleka.pl - zagłosujcie w naszej sondzie do soboty 12.08 do 23:59. W niedzielę ogłosimy wyniki. Tutaj możecie z kolei zagłosować odnośnie tego, czy w ogóle wybieracie się na wybory.