Czy w ostrołęckich szkołach i przedszkolach panuje wszawica? Informacje o przypadkach masowego rozprzestrzeniania się choroby otrzymaliśmy od naszych Czytelników. Sanepid potwierdza, że prowadził interwencje w dwóch placówkach.
Wszawica (inaczej pedikuloza) jest chorobą pasożytniczą wywołaną przez wesz głowową (Pediculus humanus capitis). Wszawica występuje we wszystkich krajach świata. Jest to powszechny problem, który nie zawsze jest oznaką braku higieny. Do zarażenia może dojść w każdym wieku, chociaż najczęściej występuje ona u dzieci i młodzieży. Do zarażenia tymi pasożytami łatwiej dochodzi w dużych zbiorowiskach ludzkich (przedszkola, szkoły, internaty, akademiki, kolonie, obozy letnie, koszary, domy pomocy, noclegownie). Wszawica nie jest chorobą skóry, lecz chorobą pasożytniczą. (źródło: GIS.pl)
W ostatnim czasie do naszej redakcji napływać zaczęły sygnały o występowaniu wszawicy w kilku przedszkolach i szkołach funkcjonujących na terenie miasta. Postanowiliśmy sprawdzić ile dokładnie było takich przypadków, czy służby sanitarne kontrolowały placówki i czy w związku z tym podjęto jakiekolwiek działania.
O wyjaśnienie poprosiliśmy w Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrołęce oraz w ratuszu, który jest organem prowadzącym dla publicznych szkół i przedszkoli funkcjonujących na terenie miasta. Z wyjaśnień Sanepidu wynika, że zgodnie z wykazem chorób zakaźnych będących załącznikiem do ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi ( tj.Dz.U. 2008r nr 234 poz.1570 ze zm. ) przypadki wszawicy nie są objęte zakresem działania organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej w związku z czym Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrołęce nie posiada danych statystycznych występowania przypadków wszawicy, dlatego też nie posiada informacji odnośnie ilości takich przypadków w placówkach oświatowych.
Niemniej jednak w okresie ostatnich trzech miesięcy do Sanepidu wpłynęły dwie interwencje rodziców dzieci uczęszczających do dwóch placówek – przedszkola w Ostrołęce i szkoły podstawowej na terenie powiatu ostrołęckiego.
- Pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Ostrołęce przeprowadzili kontrole doraźne w tych placówkach dokonując oceny warunków higienicznych pod katem zapobiegania wszawicy w placówkach oraz przeprowadzili instruktaże dla dyrektorów placówek przedstawiając stanowisko Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie profilaktyki i zwalczania wszawicy – informuje Małgorzata Kania, kierownik Sekcji Higieny Dzieci i Młodzieży i Promocji Zdrowia PSSE w Ostrołęce. - Problem zwalczania wszawicy został przesunięty z działań o charakterze przeciwepidemicznym realizowanym przez inspekcję sanitarną, obecnie, działania w tym zakresie w sytuacjach stwierdzonych zaniedbań opiekuńczych wobec dziecka / ucznia pozostają w kompetencji placówek oświatowych, w których przebywają dzieci i ośrodków pomocy społecznej – dodaje Małgorzata Kania.
Stanowiska ratusza do chwili publikacji artykułu nie otrzymaliśmy. Do sprawy wrócimy.