eOstroleka.pl
Polska,

Wolontariusze Energi wsparli akcję „Dbamy o ziemię”

REKLAMA
zdjecie 9967
zdjecie 9967
Wolontariusze Energi na warsztatach tworzenia kokedam w GrudziądzuWolontariusze Energi na warsztatach tworzenia kokedam w Grudziądzu
REKLAMA

Kilkadziesiąt drzew i krzewów zostało zasadzonych przy domach dziecka w Elblągu i Grudziądzu w ramach projektu „Dbamy o ziemię”. Realizatorami przedsięwzięcia była Energa we współpracy ze start-up’em społecznym Dotlenieni.org oraz Fundacją ORLEN. To kolejna inicjatywa mająca na celu przeciwdziałanie degradacji środowiska związanej ze zmianami klimatycznymi i wysychaniem gleby.

W akcji wzięli udział wychowawcy i podopieczni obu placówek, przedstawiciele Dotlenieni.org oraz pracownicy Grupy Energa - łącznie 62 osoby, w tym 13 wolontariuszy z Grupy Energa ze spółek Energa SA, CCGT Grudziądz, Energa Logistyka oraz Energa Wytwarzanie. Dzięki nim udało się zasadzić 24 drzewa i 50 krzewów w bliskim otoczeniu obu domów dziecka.

- Jeśli w życiu dzieci pojawia się czy to wolontariusz, czy jakakolwiek inna osoba proponująca im różnego rodzaju rozwijające zajęcia, staje się to dla nich w pewnym sensie spotkaniem z dobrym aniołem niezwykle ważna – mówi Elżbieta Raczkowska, dyrektor Centrum Pomocy Dziecku i Poradnictwa Rodzinnego w Grudziądzu.- To niezwykle ważne, bo wówczas dzieci odzyskują zaufanie i chęć, by otworzyć się na świat dorosłych.

Po wstępie edukacyjnym i wspólnym sadzeniu drzew i krzewów w każdej z placówek odbyły się warsztaty ekologiczne. Tworzono podczas nich kokedamy – jest to japońska sztuka sadzenia roślin w kuli z ziemi i mchu, bez użycia doniczki, w duchu zero waste. Spotkania kończył wspólny posiłek.

Domy dziecka w Elblągu i Grudziądzu zostały wyposażone również w narzędzia ogrodnicze, aby ich pracownicy oraz podopieczni mogli pielęgnować nowe nasadzenia.

- Poprzez współpracę z biznesem małym oraz dużym pragniemy przekazać dzieciom dobrą energię i wiedzę ekologiczną. Wiemy też, że nasi partnerzy mają taką potrzebę, żeby zrobić coś ekologicznego, np. sadzić drzewa i krzewy, by pokazać tym młodym ludziom, co możemy zrobić, by walczyć z kryzysem klimatycznym. Myślę, że to bardzo ważna misja, by takie rzeczy robić, po to, aby wszystkim nam żyło się lepiej – mówi Katarzyna Gierczyk z Dotlenieni.org.

Czego dotyczy projekt

Projekt „Dbamy o ziemię” zakłada edukację ekologiczną, integrację pracowników, pomoc lokalnej społeczności oraz tworzenie przestrzeni zielonych. Chodzi o działania w obszarze klimatu i ochrony środowiska w ramach Strategii Zrównoważonego Rozwoju. W praktyce oznacza to dotarcie do placówek oświatowych, publicznych lub socjalnych, w tym do domów dziecka, przeanalizowanie ich potrzeb i na tej podstawie stworzenie na ich terenie nowych obszarów zieleni. W ubiegłym roku wybrano dwie placówki – w Grudziądzu i Elblągu, objęte programem Domy Dobrej Energii. W 2023 roku do projektu „Dbamy o ziemię” mają być wybrane kolejne domy dziecka.

Zaczęło się wirtualnie

Akcja sadzenia drzew odbyła się również w ub. roku, choć tylko wirtualnie. 1000 „internetowych” drzew zamieniono potem na prawdziwe sadzonki. Odbyło się to w ramach akcji "Wirtualne Drzewa" prowadzonego przez Dotlenieni.org, do którego przyłączyła się Energa.

W tym roku akcję „Wirtualne Drzewa” kontynuuje spółka Energa Obrót.

Wolontariusze Energi podczas akcji Dbamy o Ziemię w ElbląguWolontariusze Energi podczas akcji Dbamy o Ziemię w Elblągu

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×