Na czwartkowej sesji Rady Miasta będzie omawiany projekt uchwały złożony przez prezydenta Łukasza Kulika w sprawie zawarcia porozumienia międzygminnego dotyczącego współdziałania Gmin wchodzących w skład aglomeracji Ostrołęka przy realizacji zadania polegającego na ponownym wyznaczeniu obszaru i granic aglomeracji Ostrołęka.
Projektowi sprzeciwiają się wójtowie Olszewo-Borek, Lelisa i Rzekunia, czyli gmin, których uchwała dotyczy.
Co wójtowie sądzą o projekcie uchwały? W piśmie do prezydenta miasta czytamy m.in. o tym, że przyjęcie uchwały będzie oznaczać konieczność wspólnego zaplanowania inwestycji wodociągowo-kanalizacyjnych i rozliczenie osiągniętego efektu ekologicznego w ramach funkcjonującej aglomeracji do końca roku 2027. Problem w tym, że załącznik inwestycyjny nie został przedstawiony i uzgodniony z gminami.
Poniżej pełna treść pisma wójtów: Anety Larent gmina Olszewo-Borki, Stefana Prusika gmina Lelis, Bartosza Podolaka gmina Rzekuń.
Szanowny Panie Prezydencie,
W nawiązaniu do przedstawionego projektu uchwały Rady Miasta dotyczącego porozumienia naszych samorządów i powołania wspólnej aglomeracji ściekowej, informujemy, że nasze gminy podjęły działania w sprawie powołania odrębnych aglomeracji w każdej z gmin.
Wyznaczenie obszaru aglomeracji zgodnego z projektem uchwały oznacza konieczność wspólnego zaplanowania na tym obszarze inwestycji wodociągowo-kanalizacyjnych i rozliczenie osiągniętego efektu ekologicznego w ramach funkcjonującej aglomeracji do końca roku 2027. Taki załącznik inwestycyjny nie został przedstawiony i uzgodniony.
Nasze stanowisko wynika również z faktu uprzedniego wypowiedzenia przez miasto Ostrołęka porozumień na zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odbiór ścieków dla gmin jakie reprezentujemy. Odczytaliśmy te działania jako chęć samodzielnego funkcjonowania przez miasto także w obszarze aglomeracji.
Mając na względzie chęć dobrej współpracy - nie wykluczamy w przyszłości oparciu o art. 92 ustawy Prawo Wodne powołania wspólnej aglomeracji. Taki proces wymaga jednak najpierw wzajemnych spotkań i rozmów oraz wypracowania warunków umowy opartej o poszanowanie interesów każdego z samorządów.