O wsi Ostrowy, która już nie istnieje porozmawiają uczestnicy nowego cyklu spotkań organizowanych przez Kultownię i Fundację Splot Pamięci. To część projektu zatytułowanego “Wojciechowice. Mapa pamięci”, który rusza jeszcze w październiku.
Za realizację projektu, który mieszkańcom Ostrołęki i osiedla Wojciechowice ma przybliżyć historię tej części miasta, jej dawne dzieje, przemianę na przestrzeni lat.
Będziemy zajmować się historią naszego osiedla, widzianą przez pryzmat zwykłych mieszkańców: ich życia codziennego, nauki i pracy, sposobów spędzania wolnego czasu. Spotkajmy się, żeby powspominać, wymienić się opowieściami, obejrzeć dawne zdjęcia. Porozmawiajmy o tym, jak zmieniały się Wojciechowice oraz o tym, co najbardziej chcielibyśmy zachować lub zmienić w nich dzisiaj. Zapraszamy do udziału rodziny i grupy międzypokoleniowe!
mówi Staszek Orłowski.
Spotkania odbędą się w środy: 25 października, 15 listopada i 6 grudnia, o godzinie 18:00 w Kultowni (aleja Wojska Polskiego 40). Każde z nich będzie mieć inny temat przewodni:
25 października - na tropie nieistniejącej już wsi
Podczas pierwszego z nich, jeszcze w październiku organizatorzy przybliżą historię nieistniejącej już wsi Ostrowy, która zlokalizowana była między rzeką Czeczotką a osiedlem Wojciechowice.
Kto z obecnych mieszkańców pamięta, że między Wojciechowicami a rzeką Czeczotką istniała niewielka wieś Ostrowy? Gdzie się znajdowała, jak wyglądała? I dokąd przenieśli się jej mieszkańcy? Porozmawiamy o wsi, która zniknęła z mapy, ale też o innych przemianach w tkance mieszkaniowej Wojciechowic.
dodaje organizator.
15 XI – Kultura w Wojciechowicach
Robiąc zakupy w największym sklepie na osiedlu odwiedzamy budynek dawnego Zakładowego Domu Kultury, założonego na początku lat 60. przy Zakładach Celulozowych. Kto pamięta odbywające się tu koncerty, wystawy, działające zespoły? Zapraszamy do dzielenia się wspomnieniami o życiu muzycznym i artystycznym Wojciechowic.
6 XII – Wojciechowice nad rzeką
Wielki przemysł, który zajął tereny wzdłuż lewego brzegu Narwi, trwale zmienił krajobraz i relacje miasto-rzeka. Jednocześnie powstał lokalny oddział PTTK, rozwijała się turystyka, a na mapie Wojciechowic pojawiła się malowniczo położona kawiarnia Luna. Porozmawiamy o dawnym i obecnym życiu Wojciechowic nad rzeką.
Jeśli macie fotografie, pocztówki, dokumenty, pamiątki związane z tematami spotkań, ale też po prostu z historią Wojciechowic widzianą z perspektywy Waszych rodzin, pracy, zwykłego życia na osiedlu – zachęcamy do ich przesyłania na adres mailowy Fundacji (splotpamieci@gmail.com) lub do przyniesienia ich na spotkania. Jeżeli macie pomysł na zupełnie inny temat spotkania – również napiszcie! Stwórzmy razem mapę pamięci o dawnych (i niekoniecznie tak dawnych) Wojciechowicach.
zachęcają organizatorzy.
„Wojciechowice. Mapa pamięci" to długofalowy projekt realizowany w ramach współpracy Fundacji Splot Pamięci z Kultownią – filią Ostrołęckiego Centrum Kultury. Projekt ma na celu dokumentowanie historii społecznej Wojciechowic, integrację mieszkańców wokół tematyki lokalnego dziedzictwa oraz – w dalszej perspektywie – prezentację zgromadzonych i opracowanych materiałów poprzez działania wystawiennicze i wydawnicze.