eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Wilki atakują w powiecie ostrołęckim

REKLAMA
zdjecie 9768
zdjecie 9768
fot. sxc.hufot. sxc.hu
REKLAMA

Na terenie gmin Olszewo-Borki i Baranowo po raz kolejny pojawił się problem z wilkami. Wzrastają szkody powodowane przez te zwierzęta w gospodarstwach rolnych. Od 2015 roku dotkliwie odczuwają to m.in. mieszkańcy miejscowości Chojniki i Wyszel.

26 sierpnia br. na terenie naszego powiatu doszło do zagryzienia rocznej jałówki przez dwa dorosłe osobniki wilków. Stało się to na oczach właścicieli. Relacje o atakach wilków na inne zwierzęta dochodzą zarówno z gminy Olszewo-Borki (Chojniki, Wyszel), jak i z gminy Baranowo. Mieszkańcy są zaniepokojeni, że zwierzęta coraz śmielej podchodzą do gospodarstw i atakują zwierzęta hodowlane.

- Szkody dokonywane wśród zwierząt gospodarskich stanowią zasadniczy powód negatywnego nastawienia lokalnych społeczności do drapieżników. Zwiększenie populacji wilków i coraz mniejszy strach przed człowiekiem może stwarzać zagrożenie dla ludzi. Bytowanie drapieżników w ogólnodostępnym lesie budzi obawy o bezpieczeństwo dzieci, które dojeżdżają rowerami do szkoły w Przystani - podkreśla Aneta Larent, radna gminy Olszewo-Borki, która w tej sprawie złożyła już interpelację podczas sesji Rady Gminy z 27 września br.

Wilk objęty jest ścisłą ochroną gatunkową. Zabrania się więc umyślnego zabijania, okaleczania, chwytania, chowu czy transportu tych zwierząt. Nie wolno także niszczyć siedlisk wilków, usuwać lub uszkadzać nor i legowisk lub też handlować wilkami. Skutkiem prawnym objęcia wilka ochroną gatunkową jest odpowiedzialność Skarbu Państwa za wyrządzone przez niego szkody. Użytkownicy gruntów, na których takowe wystąpiły, mogą zgłaszać się do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28 dk29 dk30  31  1  2
×