eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Wielki Piątek. Nabożeństwa Drogi Krzyżowej ulicami miasta [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 480
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Wielki Piątek to w kościele katolickim dzień zadumy nad męką i śmiercią Jezusa Chrystusa na krzyżu. W kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej, rozważane są także stacje drogi krzyżowej. Ulicami Ostrołęki przeszły drogi krzyżowe z kilku parafii.

Wielki Piątek jest dniem zadumy nad Męką Chrystusa, skupienia, powagi, wzmożonej pobożności i gorliwych praktyk religijnych. Tego dnia obowiązuje post ścisły.

Liturgia Męki Pańskiej rozpoczyna się liturgią słowa z opisem męki Jezusa według Ewangelii św. Jana. Następnie odbywa się adoracja krzyża. W tym roku podczas nabożeństw modlono się także o zakończenie wojny:

"Módlmy się za naród ukraiński, doświadczający rosyjskiej napaści wojennej, za uchodźców i ofiary śmiercionośnych ataków, niech nasz Bóg i Pan powstrzyma przemoc, gwałt i zniszczenie, aby zapanował upragniony pokój"

Po zakończeniu Liturgii Męki Pańskiej Najświętszy Sakrament przenoszony jest w procesji do grobu Pańskiego, gdzie przez całą Wielką Sobotę adorowany jest przez wiernych.

Droga Krzyżowa ulicami miasta

W Wielki Piątek odprawiana jest też droga krzyżowa. To 14 stacji opisujących skazanie, mękę, śmierć i złożenie do grobu Jezusa Chrystusa. W Ostrołęce kilka parafii zdecydowało się pójść z rozważaniami przez ulice miasta.

"Któryś za nas cierpiał rany" zabrzmiało na ulicach Ostrołęki m.in. w parafiach pw. św. Antoniego Padewskiego i św. Franciszka z Asyżu. Zobaczcie galerie zdjęć z nabożeństw.

Droga krzyżowa w parafii pw. św. Antoniego Padewskiego

Droga krzyżowa w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu

Materiał filmowy 1 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×