eOstroleka.pl
Kościół i społeczeństwo,

Wielkanoc. Tak święta spędzali nasi przodkowie

REKLAMA
zdjecie 480
REKLAMA

O obyczajach wielkanocnych w specjalnym świątecznym numerze "Przeglądu Ostrołęckiego" pisano 86 lat temu. Lokalna prasa skupiła się wówczas na kilku tradycjach.

- Święta Wielkanocne, jak i święta Bożego Narodzenia bogate są w starodawne obyczaje, w których motywy religii chrześcijańskiej splotły się z odwieczną tradycją, przechowaną przez lud od przedhistorycznych jeszcze czasów - pisał "Przegląd Ostrołęcki" 12 kwietnia 1936 roku. Było to wydanie świąteczne, więc nie brakowało odniesień do świąt wielkanocnych i obyczajów panujących wówczas w naszym kraju.

W niektórych okolicach kraju przechował się dotychczas obyczaj strącania kukły Judasza z wieży kościelnej, topienia jej lub niszczenia. Kukła Judasza zastąpiła tutaj wyobrażenie Marzanny (zimy), którą słowiańscy praojcowie nasi topili w okresie świąt wiosny.

„Gaiki" i „kogutki” - to żywe i wyraziste symbole nowego rozkwitu natury. „Śmigus" wywodzi się z praktykowanego dotychczas "w niektórych prowincjach Indyj (Birma) obrzędu oczyszczania się z grzechów przez polewanie wodą". Wspomniany jest też obyczaj nocnych modłów pod krzyżami w niedziele powielkanocne, "o którym wspomina jeszcze Kolberg".

Na drugiej stronie "Przeglądu" znalazł się wiersz Jana Kasprowicza "W sobotę rezurekcyjną" oraz wspomnienienie polskich obyczajów wielkanocnych, począwszy od Niedzieli Palmowej, w trakcie której tłumnie spieszono do kościoła z palmami w ręku.

Wskazywano również, że pod koniec Wielkiego Tygodnia gospodynie "coniemiara miały trudu", gdyż "zastawa wielkanocnego stołu tradycyjnie musiała być suta". - Pieczono więc ciasta i mięsiwa - pisano w "Przeglądzie".

Źródło: Przegląd Ostrołęcki
Więcej o: Wielkanoc

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×