Wiemy już, jak będą wyglądać obrzędy związane ze świętami Wielkanocnymi na terenie diecezji łomżyńskiej. W związku z epidemią koronawirusa zrezygnowano z tradycyjnych obrzędów: obmycia nóg w Wielki Czwartek, święcenia pokarmów w Wielką Sobotę czy procesji rezurekcyjnej w Niedzielę Wielkanocną.
Wytyczne dotyczące Wielkiego Tygodnia i Truduum Paschalnego wydał biskup łomżyński Janusz Stepnowski. Tak będzie wyglądać WIELKI TYDZIEŃ I ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE:
Niedziela Palmowa
Pamiątkę wjazdu Chrystusa do Jerozolimy należy odprawić według trzeciej formy (wejście zwykłe). Wszystkie obrzędy mają się odbyć wewnątrz budynku.
Wielki Czwartek
Msza św. Krzyżma będzie odprawiona w Katedrze Łomżyńskiej o godz. 10:00 bez udziału ludu i duchowieństwa. Zapewnimy transmisję on-line, dzięki której będzie można się łączyć duchowo ze wspólnotą prezbiterium Kościoła łomżyńskiego. (…). Uroczysta Msza Święta dla wszystkich kapłanów, połączona z odnowieniem przyrzeczeń kapłańskich, odprawiona zostanie po ustaniu stanu epidemii.
Msza św. Wieczerzy Pańskiej
Msze św. odbywają się w katedrze, w kościołach parafialnych, w kościołach rektorskich. Wspólnoty zakonne mogą celebrować misteria w swoich kaplicach – publicznych i prywatnych – ale bez udziału osób z zewnątrz. Obmycie nóg należy pominąć. Należy pominąć procesję do ciemnicy na zakończenie uroczystości. Najświętszy Sakrament pozostawiamy w tabernakulum. Z powodu stanu pandemii Stolica Apostolska zezwala kapłanom w tym dniu na odprawienie Mszy św. sine populo.
Liturgia Męki Pańskiej w Wielki Piątek
Nabożeństwo może odbywać się bez udziału ludu. W modlitwie powszechnej należy uwzględnić dodatkową intencję. Podczas Adoracji Krzyża pocałunek należy zastąpić pokłonem. Według uznania proboszcza bądź rektora kościoła można przygotować skromny grób z miejscem na wystawienie Najświętszego Sakramentu do indywidualnej adoracji, ale bez procesyjnego przeniesienia Najświętszego Sakramentu. Ojciec Święty Franciszek zatwierdził propozycję, aby zbiórka na Ziemię Świętą w roku 2020 została przeniesiona na niedzielę 13 września, w okolicy święta Podwyższenia Krzyża Świętego.
Wielka Sobota
Z powodu przepisów administracyjnych, nie jest możliwa tradycyjna forma błogosławieństwa pokarmów w Wielką Sobotę. Rekomendujemy wiernym błogosławienie pokarmów w ramach liturgii domowej, podczas śniadania wielkanocnego, którego może dokonać ojciec, matka bądź inny członek rodziny, według załączonego formularza.
Wigilia Paschalna
Zgodnie z wytycznymi Stolicy Apostolskiej może być sprawowana wyłącznie w kościołach katedralnych i parafialnych. Zezwalam na sprawowanie tej liturgii w Diecezji Łomżyńskiej także w kaplicach prywatnych i publicznych z zachowaniem obowiązujących przepisów. Liturgia musi być sprawowana wewnątrz budynku. W ramach Liturgii Światła – zamiast przygotowania i poświęcenia ogniska należy tylko zapalić paschał i wykonać Exultet. Liturgia chrzcielna musi być ograniczona tylko do poświęcenia wody i odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. Nie udziela się sakramentu chrztu świętego. Pomija się też aspersję. Na zakończenie Liturgii nie ma procesji rezurekcyjnej.
Niedziela Zmartwychwstania
Należy zrezygnować z procesji rezurekcyjnej w poranek Wielkanocny. Zamiast procesji rezurekcyjnej zaleca się, aby celebrans na zakończenie liturgii udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Ze względu na szczególne okoliczności w czasie Triduum Paschalnego można udzielać wszystkim, a nie tylko chorym, Komunii świętej zawsze, gdy o to poproszą.