eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Wielka postać ostrołęckiej medycyny upamiętniona – nowy pomnik dla Bronisławy Sawczyn [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

W niedzielę, 2 marca, na cmentarzu parafialnym w Ostrołęce odbyła się uroczystość upamiętniająca postać śp. Bronisławy Sawczyn, pierwszej ostrołęckiej dyplomowanej pielęgniarki. Na jej mogile stanął nowy nagrobek, ufundowany przez Chorągiew Rycerzy Zakonu Jana Pawła II przy wsparciu darczyńców prywatnych.

Życie i działalność Bronisławy Sawczyn

Bronisława Sawczyn urodziła się 23 stycznia 1904 roku w Złoczowie (obwód lwowski). Do Ostrołęki przybyła w 1937 roku wraz z doktorem Kazimierzem Maniszewskim. Był to okres, w którym w mieście powstała pierwsza placówka zdrowotna i system opieki ambulatoryjnej.

Podczas II wojny światowej, gdy w 1940 roku niemieccy okupanci wzięli do niewoli lekarzy pracujących w Ostrołęce, zdrowotną opiekę nad mieszkańcami sprawowała m.in. Bronisława Sawczyn. Współpracowała wówczas z Marią Kamińską oraz siostrami szarytkami z Prowincji Warszawskiej i Chełmińskiej – s. Joanną Zielińską i s. Zofią Stasiak.

Po zakończeniu wojny Bronisława Sawczyn stała się pierwszą dyplomowaną pielęgniarką w ostrołęckim szpitalu. Nie tylko pełniła obowiązki przy łóżkach pacjentów i asystowała lekarzom, ale także kształciła nowe pokolenia pielęgniarek. W ostatnich latach swojej pracy zawodowej kierowała ośrodkiem zdrowia przy ulicy Kościuszki. Mieszkała natomiast przy ulicy Chętnika. Zmarła 12 czerwca 1983 roku jako osoba samotna, a o jej śmierci powiadomił ratusz pracownik socjalny.

Nowy nagrobek dla ostrołęckiej pielęgniarki

Inicjatorem odbudowy nagrobka, który uległ zniszczeniu w wyniku upływu czasu, był poseł Arkadiusz Czartoryski. Nowa mogiła wykonana jest w całości z granitu. Zachowano pierwotny napis z 1983 roku oraz umieszczone na płycie zdjęcie śp. Bronisławy Sawczyn.

W uroczystym poświęceniu nagrobka udział wzięli m.in. członkowie Zakonu Rycerzy Jana Pawła II wraz z pocztem sztandarowym, przedstawiciele Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych, delegacja ostrołęckiego szpitala, poseł Arkadiusz Czartoryski, starosta ostrołęcki Piotr Liżewski oraz ks. kan. Wiesław Białczak, proboszcz parafii pw. Nawiedzenia NMP w Ostrołęce.

Podczas uroczystości przewodniczący Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych, Janusz Grzegorczyk, podkreślił wyjątkowe zasługi śp. Bronisławy Sawczyn dla służby zdrowia:

Florence Nightingale, prekursorka nowoczesnego pielęgniarstwa, napisała, że pielęgniarstwo jest rodzajem sztuk pięknych. Święte pamięci Bronisława Sawczyn opanowała tę sztukę do perfekcji. Pracowała w bardzo trudnym czasie, w czasie przedwojennym, wojennym i powojennym, kiedy była epidemia tyfusu, różne choroby, mało fachowej ochrony zdrowia pracowników i ona swoją wiedzą, zasłużeniem, poświęceniem i tym, że była tak wspaniałą, bo przygotowała wiele pokoleń pielęgniarek, dała świadectwo zaangażowania, bezstronności i tego, że jej zawód jest po to, by ratować zdrowie i życie wszystkich mieszkańców nie tylko Ostrołęki ale i regionu. Dała podwaliny, jako osoba kompetentna, żeby przygotować nas, którzy reprezentujemy ten zawód, żeby ratować życie i zdrowie. Bo życie i zdrowie jest najcenniejszym darem, który posiada człowiek. Cierpienie i choroba nie potrzebuje fleszy i oklasków. Potrzebuje spokoju, szacunku i bezpieczeństwa. Każdy z nas korzystał z pomocy pielęgniarki, pielęgniarza, położnej, lekarza.

- mówił Janusz Grzegorczyk.

Po ceremonii na cmentarzu w kościele farnym w Ostrołęce odbyła się msza święta w intencji śp. Bronisławy Sawczyn.

Uroczystość ta była wyrazem szacunku i wdzięczności wobec osoby, która przez lata służyła mieszkańcom Ostrołęki, niosąc pomoc w najtrudniejszych czasach.

Materiał filmowy 1 :
REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2025
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
×