eOstroleka.pl
Ostrołęka, TYLKO U NAS

Wielka afera w Ostrołęce. Elektrownia straciła miliony! Ujawniamy kulisy

REKLAMA
zdjecie 2232
zdjecie 2232
Autorstwa Sylwester Górski - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=94300637Autorstwa Sylwester Górski - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=94300637
REKLAMA

Trwa śledztwo w sprawie przestępczego procederu na wielką skalę, który miał mieć miejsce w związku z dostawami biomasy do elektrowni w Ostrołęce. Do zdarzeń miało dochodzić w latach 2012-2015. Śledczy zintensyfikowali działania: pod koniec ubiegłego roku doszło do zatrzymań, także w Ostrołęce. Postępowanie nadal trwa. Dotarliśmy do szczegółów tej sprawy.

Bulwersujący proceder, jak ustalili śledczy, miał rozpocząć się jedenaście lat temu. Było to jeszcze wtedy, gdy w Polsce rząd tworzyła koalicja PO-PSL, mając nadzór nad spółkami energetycznymi, w tym Energą zarządzającą ostrołęcką elektrownią. Z nadzorem, jak pokazał czas, bywało różnie. To właśnie w Ostrołęce miało dochodzić do oszustw na szkodę Energi - przy dostawie biomasy do elektrowni.

Pod koniec ubiegłego roku Centralne Biuro Śledcze Policji na polecenie Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku zatrzymało kilka osób w sprawie afery, którą śmiało zaliczyć można do korupcyjnych. Do zatrzymań dochodziło także w Ostrołęce, a wśród ujętych byli też mieszkańcy tego miasta.

Śledczy ustalili, że mechanizm przestępczy był zakrojony na szeroką skalę. Firmy dostarczające biomasę do elektrowni miały dodawać do niej osady ściekowe, piasek i inne odpady. Zdecydowana większość dostarczanej biomasy (jak ustaliła prokuratura, nawet 3/4) miała być zanieczyszczona. Dlaczego taka biomasa trafiała do Ostrołęki? Okazuje się, że nie było w tym absolutnie żadnego przypadku.

Firmy dostarczające biomasę, jak twierdzą śledczy, mieli współpracować z pracownikami elektrowni odpowiedzialnymi za przyjmowanie dostaw. Kiedy przyjeżdżała ciężarówka z towarem, pracownik odpowiedzialny za wpuszczenie dostawy, otrzymywać miał tysiąc złotych łapówki. W ten sposób zanieczyszczona biomasa dostarczana m.in. przez firmy z Oławy wjeżdżała na teren elektrowni.

- W wyniku tej działalności Elektrownia poniosła szkodę w wysokości co najmniej 11 milionów złotych - dowiadujemy się w Prokuraturze Krajowej.

Pod koniec ubiegłego roku śledztwo przyspieszyło i doszło do zatrzymań. CBŚP ujęło m.in. mężczyznę, który pełnił rolę wagowego w elektrowni, usłyszał on zarzuty przyjęcia korzyści majątkowej w kwocie nie mniejszej niż 110 tys. zł. Oznaczałoby to, biorąc pod uwagę powyższe ustalenia prokuratury, że tylko ten podejrzany miałby przyjąć co najmniej 110 zanieczyszczonych dostaw. A takich osób było więcej...

Do tej pory w sprawie afery przy dostawie biomasy do ostrołęckiej elektrowni w latach 2012-2015 zarzuty usłyszało dwanaście osób, w tym trzech pracowników elektrowni. Zarzuca się im udział w zorganizowanej grupie przestępczej popełniającej oszustwa o znacznej wartości. Za zarzucane czyny grozi kara pozbawienia wolności od roku do lat 10. Wobec sześciu podejrzanych stosowane były środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania. Aktualnie wobec podejrzanych stosowane są środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji oraz poręczeń majątkowych.

Zapytaliśmy też prokuraturę, czy w sprawie przesłuchani byli ówcześni szefowie ostrołęckiej elektrowni. W odpowiedzi czytamy: - Z uwagi na dobro postępowania przygotowawczego oraz wykonywane i planowane czynności procesowe, na obecnym etapie nie udzielamy bliższych informacji, co do przedmiotu i zakresu prowadzonego śledztwa.

Grupa Energa, choć otrzymała nasze pytania w tej sprawie, nie komentuje ustaleń prokuratury.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×