eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Wieczór wspomnień o doktorze Psarskim [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 5509
fot. Anna Dudkowskafot. Anna Dudkowska
REKLAMA

W internacie ZSZ nr 1 odbył się wieczór wspomnień o patronie szkoły, doktorze Józefie Psarskim.

Spotkanie odbyło się z okazji 69. rocznicy śmierci dr. Józefa Psarskiego, patrona Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Ostrołęce. Inicjatorem wieczoru wspomnień był Tadeusz Olszewski, były wieloletni dyrektor szkoły, a obecnie wychowawca młodzieży mieszkającej w internacie. Jednym z uczestników spotkania była wnuczka dr Psarskiego - Krystyna Psarska Majkowska, która z ogromnym wzruszeniem i w bardzo osobisty, pełen sympatii sposób zaprezentowała ważniejsze fakty i wydarzenia z życia doktora, ilustrując wypowiedź archiwalnymi fotografiami z albumu rodzinnego, cennymi pamiątkami.

Młodzi ludzie mieli okazję dotknąć krzyża ZHP, z którym dr Psarski nie rozstawał się nigdy, osobistej pieczątki doktora, przejrzeć zdjęcia, zerknąć na artykuły z prasy międzywojennej, zawierające informacje o tym, że ich szkoła „rodziła się w …stajni! ”.

Z bogatej i rzetelnie przekazanej wiedzy o Patronie szkoły na długo pozostanie i to, co najpiękniejsze i najstarsze z archiwalnych dokumentów zobaczyli na własne oczy, czyli dokument o rodowodzie szlacheckim Psarskich z roku 1838.

Tak skromny, a jednocześnie wielki człowiek, lekarz, społecznik, działacz oświatowy zapisał piękną kartę w historii miasta. W roku 2000 otrzymał tytuł „Ostrołęczanina XX wieku” w plebiscycie organizowanym przez lokalną prasę.

W rozmowie z młodzieżą dr Psarskiego oprócz wnuczki wspominał również Tadeusz Olszewski oraz Anna Nosek. Wspomniano m.in. niedawno wydaną książkę wspomnieniową i film o doktorze.

 

Źródło: Anna Nosek/eOstroleka.pl

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×