Wicepremier Jacek Sasin odpowiedział na kolejne poselskie interpelacje dotyczące elektrowni Ostrołęka C. Dowiadujemy się m.in. tego, że na razie rząd nie rozważa zmiany paliwa zasilającego elektrownię z węgla na gaz ziemny. Trwa budowa bloku energetycznego o mocy ok. 1000 MW.
- Projekt budowy nowego źródła wytwórczego w północno-wschodniej Polsce - bloku energetycznego o mocy ok. 1000 MW w Ostrołęce (Ostrołęka C) jest prowadzony przez spółkę Elektrownia Ostrołęka sp. z o.o. Ta spółka, jej akcjonariusze oraz sponsorzy projektu tj. ENERGA SA oraz ENEA SA są podmiotami które decydują o realizacji tego przedsięwzięcia. Niemniej należy również wyjaśnić, że projekt Polityki energetycznej Polski do 2040 r. wskazuje, że nowy blok o mocy 1000MW w Ostrołęce jest istotny dla uzupełnienia bilansu mocy w związku z koniecznością odstawień starych wyeksploatowanych jednostek. Ponadto z uwagi, iż większość mocy wytwórczych zlokalizowana jest na południu kraju budowa stabilnego dużego źródła wytwórczego w północno-wschodniej Polsce ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego tego regionu oraz ekonomiki dostaw energii. Instalacja będzie spełniać wszystkie wymagane normy emisji w odniesieniu do dużych instalacji spalania (LCP), a także normy emisyjne zawarte w najnowszych dyrektywach Unii Europejskiej, które nakładają wymogi stosowania najlepszych dostępnych technik (tzw. BAT) w zakresie ochrony środowiska - odpowiedział poseł Agnieszce Pomaskiej z Koalicji Obywatelskiej wicepremier Jacek Sasin.
Minister aktywów państwowych zapewnił również, że nowy blok w Ostrołęce będzie zaprojektowany w nowoczesnej technologii.
- Blok energetyczny zaprojektowany będzie w technologii nadkrytycznej i osiągnie jedną z najwyższych wśród elektrowni parowych w Polsce sprawność - na poziomie 46%, przy światowej średniej wynoszącej 33%. Zwiększenie sprawności elektrowni oznacza znaczącą redukcję emisji, w tym CO2 - dodał.
Interpelację w sprawie elektrowni Ostrołęka C złożyli także posłowie Konfederacji. Pytali oni m.in. czy rozważany jest plan B, czyli zmiana technologii elektrowni z węglowej na gazową?
- Aktualnie nie jest opracowywany plan alternatywny, w którym nastąpiłaby zmiana paliwa zasilającego Elektrownię Ostrołęka C z węgla kamiennego na gaz ziemny. Wszystkie decyzje i pozwolenia administracyjne, na podstawie których jest realizowany projekt Ostrołęka C zostały wydane dla bloku klasy 1000 MW opalanego węglem kamiennym - odpisał wicepremier Sasin.