W świetlicy wiejskiej w Goworowie odbyło się spotkanie z wicepremierem, ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Henrykiem Kowalczykiem. Na spotkaniu omówiono dopłaty dla rolnictwa oraz ubezpieczenia upraw. Wicepremier mówił m.in. na temat dopłat do nawozów azotowych oraz nowego programu wsparcia inwestycji w fotowoltaikę i magazyny energii.
Dopłaty do nawozów
Minister zwrócił uwagę, że kiedy kilka miesięcy temu obejmował resort, jednym z problemów były wysokie ceny nawozów. Niestety problemu nie udało się rozwiązać. Głównym powodem są wysokie ceny gazu i wojna w Ukrainie. Rząd przyjął uchwałę zawierającą szczegóły dotyczące programu dopłat do nawozów zakupionych w okrasie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r. Dopłaty musi zaakceptować Komisja Europejska.
Niestety nadal trwają dyskusje. Mam nadzieję, że jakoś przekonamy Komisję. Bez tych dopłat może się okazać, że rolnicy przestaną kupować nawozy.
- mówił podczas spotkania Minister Rolnictwa Henryk Kowalczyk.
Wysokość pomocy ma być ustalana jako iloczyn:
- ilości ton zakupionych nawozów mineralnych (z wyłączeniem wapna nawozowego) i różnicy ceny wynikającej z faktur zakupu w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 w porównaniu do ceny z faktur z okresu 1 września 2020 r. do dnia 15 maja 2021 r.
- Jeśli rolnik nie posiada faktur sprzed roku – średnia cena będzie ogłoszona przez ministra właściwego do spraw rolnictwa w Biuletynie Informacji Publicznej.
Maksymalny limit pomocy będzie wynosił:
- 500 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych z wyłączeniem łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych,
- 250 zł na 1 ha powierzchni łąk, pastwisk i traw na gruntach ornych z wyłączeniem powierzchni wspieranych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 w zakresie działania rolno-środowiskowo-klimatycznego.
Dofinansowaniem może być objęte maksymalnie 50 ha.
Minister poinformował również o przedłużeniu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 do końca 2022 roku oraz zmianach jakie wprowadzono do programu.
Dopłaty do fotowoltaiki i magazynów energii
W ramach inwestycji w gospodarstwach rolnych ma być wprowadzony program energii odnawialnej. Dotacje do fotowoltaiki z magazynami energii mają wynosić 50% inwestycji.
W ramach tych inwestycji proponujemy system dotacji 50%. Warunek postawiony przez sieci energetyczne i rząd jest taki, że musi to być inwestycja z magazynem energii.
- wyjaśniał Kowalczyk.
Wysokość dotacji ma nie przekroczyć 150 tys. złotych.
Na spotkaniu omówiono też ubezpieczenia upraw rolnych. Z budżetu państwa stosowane są dopłaty do składek producentów rolnych z tytułu zawarcia umów ubezpieczenia od wystąpienia następujących zdarzeń losowych:
- dla produkcji roślinnej (tj. upraw – zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych lub roślin strączkowych)
- od: huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, gradu, pioruna, obsunięcia się ziemi, lawiny, suszy, ujemnych skutków przezimowania lub przymrozków wiosennych
W spotkaniu w świetlicy wiejskiej w Goworowie, które odbyło się 4 kwietnia udział wzięli m.in. starosta Stanisław Kubeł, wójt gminy Goworowo Piotr Kosiorek oraz wójtowie gmin z terenu powiatu ostrołęckiego, radna powiatu Beata Kalinowska i Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce, Marcin Grabowski