Zapowiada się jeden z najbardziej intensywnych pod względem atrakcji i wydarzeń weekendów w roku. Rozpoczynają się Dni Ostrołęki, a więc na nudę nie będziecie narzekać!
Piątek, 12 maja
Repertuar Kina Jantar w Ostrołęce:
- godz. 16:00 - ERNEST I CELESTYNA: MISJA MUZYKA
- godz. 16:30 - TONIA
- godz. 17:30 - STRAŻNICY GALAKTYKI: VOLUME 3
- godz. 18:20 - TRZEJ MUSZKIETEROWIE: D'ARTAGNAN
- godz. 20:00 - STRAŻNICY GALAKTYKI: VOLUME 3
- godz. 20:30 - ŻYCIE W BŁOCIE SIĘ ZŁOCI
Repertuar Kina Helios w Łomży:
- RYCERZE ZODIAKU godz.19:20
- BOOK CLUB Następny rozdział, godz. 13:40, 18:00, 20:30, 12:20, 14:50
- ERNEST i CELESTYNA: Misja muzyka, godz. 12:30, 14:30, 17:20
- TRZEJ MUSZKIETEROWIE: D'Artagnan, godz. 16:15, 19:00
- STRAŻNICY GALAKTYKI: Volume 3, godz. 18:30, 13:50, 17:00, 15:15, 20:15
- KICIA KOCIA mówi: Dzień dobry!, godz. 12:10, 16:30
- WRÓŻKA ZĘBUSZKA, godz. 13:00.
od godz. 10:00 - Dni Ostrołęki 2023
Uroczystości związane z 650-rocznicą nadania Ostrołęce praw miejskich to m.in. msza w intencji miasta i mieszkańców, barwna parada ulicami Starego Miasta i Śródmieścia do hali im. Arkadiusza Gołasia, gdzie odbędzie się inscenizacja historyczna i uroczysta sesja Rady Miasta. Jednym z punktów programu sesji jest m.in. koncert “Najpiękniejsze utwory musicalowe i filmowe”. Koncert rozpocznie się o godzinie 13:00.
godz. 20:00 - koncert “Pocztówka znad Narwi”, na Fortach Bema
“Pocztówki znad Narwi” to premierowy koncert Kantaty, stworzonej specjalnie z okazji wyjątkowej rocznicy 650-lecia nadania praw miejskich Ostrołęce. Będzie to jedno z największych i najważniejszych wydarzeń tegorocznych obchodów Dni Ostrołęki, a jednocześnie pierwszy taki koncert w historii miasta.
Przez 650 lat istnienia nie powstał aż do chwili obecnej koncert poświęcony i czerpiący swoją treść z dziejów Ostrołęki. Kantata będzie inspirowana zarówno odległymi dziejami miasta, jak też dotykająca współczesnych relacji między mieszkańcami.
Szczególne miejsce w Kantacie znajdzie również 25-lecie Samorządu Województwa Mazowieckiego. Twórcy Kantaty zaznaczyli bowiem mazowieckość nie tylko w odniesieniach do kurpiowskiej gwary czy ludowej muzyki ale również w samych tekstach piosenek czy narracji.
Pomysłodawcą kantaty “Pocztówki znad Narwi” jest śpiewak operowy, kompozytor, dyrygent i producent muzyczny Jakub Milewski. Koncepcja kantaty oraz jej muzyka to także dzieło Jakuba. Autorem libretta kantaty jest Zbigniew Gniedziejko - pisarz, poeta, który stworzył teksty z użyciem ciekawego zabiegu literackiego - niczym karty historii, listy czy w końcu tytułowe pocztówki. Każda z części Kantaty jest jak kartka wysłana z dawnych czasów, o których opowiada. Kompozytor postanowił dodać do swojego dzieła również utwory z tekstami poetów, z którymi współpracował w przeszłości - Jerzego Binkowskiego i ostrołęczanina Karola Samsela.
Na scenie wystąpią gwiazdy polskiej estrady
Wykonawcami koncertu będą gwiazdy polskiej estrady: Dorota Osińska, Olga Szomańska, Marcin Januszkiewicz, Mateusz Ziółko. Tego wieczora nie zabraknie również wspaniałej artystki ludowej Apoloni Nowak. Towarzyszyć im będzie Orkiestra Symfoniczna i Kameralny Chór Politechniki Warszawskiej przygotowany przez Katarzynę Karbownik. Wszystko pod dyrekcją kompozytora Jakuba Milewskiego. Narrację pomiędzy utworami przeczyta wybitna polska aktorka Danuta Stenka.
Warstwie muzycznej i literackiej towarzyszyć będą przygotowane przez Karolinę Jacewicz wideoprojekcje wyświetlane na fasadzie Mauzoleum Bitwy pod Ostrołęką.
Koncert odbędzie się w piątek, 12 maja o godz. 20:00 na Fortach Bema. Wstęp wolny,
Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Kultury Kurpiowskiej. Wydarzenie finansowane jest z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Sobota, 13 maja
Repertuar Kina Jantar w Ostrołęce
- godz. 13:30 - ERNEST I CELESTYNA: MISJA MUZYKA
- godz. 15:20 - STRAŻNICY GALAKTYKI: VOLUME 3
- godz. 17:50 - STRAŻNICY GALAKTYKI: VOLUME 3
- godz. 20:20 - STRAŻNICY GALAKTYKI: VOLUME 3
- godz. 20:30 - ŻYCIE W BŁOCIE SIĘ ZŁOCI
Repertuar Kina Helios w Łomży
- RYCERZE ZODIAKU, godz. 15:00
- SUPER MARIO BROS, godz. 12:30, 16:00
- BOOK CLUB. Następny rozdział, godz. 13:40, 18:00, 20:30
- RYCERZE ZODIAKU, godz. 12:00, 19:30
- ERNEST i CELESTYNA: Misja muzyka, godz. 10:30, 14:30, 17:30
- TRZEJ MUSZKIETEROWIE: D'Artagnan, godz. 11:00, 16:15, 19:00
- DZIKI ZACHÓD CALAMITY JANE, godz. 10:00
- STRAŻNICY GALAKTYKI: Volume 3, godz. 10:40, 17:00, 12:45, 18:30, 13:50, 20:15
- KICIA KOCIA mówi: Dzień dobry!, godz. 16:30
- WRÓŻKA ZĘBUSZKA, godz. 10:15.
od godz. 8:00 - Targi staroci i rozmaitości w Goworowie.
Ostrołęcki Klub Kolekcjonera Unikat Przyjazna Gmina organizuje kolejną edycję targów staroci i rozmaitości. Wydarzenie odbędzie na targowisku wiejskim w Goworowie. Będzie to okazja do zakupu najprzeróżniejszych przedmiotów codziennego użytku, zabytkowych mebli, kolekcji starych monet, banknotów czy znaczków pocztowych i pocztówek.
od godz. 11:00 - 18:00 - Piknik historyczny z okazji 650-lecia istnienia Ostrołęki
Impreza odbędzie się na terenie grodziska Stare Miasto w Ostrołęce, co w szczególny sposób łączy relikty substancji zabytkowej widocznej w krajobrazie, ze współczesną pamięcią o przeszłości, której wyrazem jest popularyzacja historii poprzez rekonstrukcję historyczną.
Organizatorzy pikniku zaprezentują elementy kultury słowiańskiej, w tym wyrób tradycyjnego pożywienia takiego jak podpłomyki, tworzenie tradycyjnych lalek „motanek”, czy też pokazy warsztatu kowalskiego, wyrobu dawnych pieczęci, łuków. Umożliwimy zapoznania się ze przedmiotami codziennego użytku, a także ze sposobem walki słowiańskich wojów.
Warsztaty i pokazy w sposób interaktywny przybliżą dawną kuchnię i rzemiosła, takie jak zielarstwo, tkactwo, wytwórstwo papieru, hafciarstwo, złotnictwo, drzeworytnictwo i tworzenie biżuterii.
Łącznikiem historycznym między średniowieczem a współczesnością będą pokazy związane z powstaniem listopadowym i bitwą pod Ostrołęką, które przeniosą widzów w realia XIX wieku.
Ponadto na terenie imprezy będzie stało stanowisko z książkami historycznymi i kopiami zabytków archeologicznych. Dla najmłodszych uczestników przygotowano warsztaty „wykopaliska małego archeologa” oraz budowę grodu z piasku.
godz. 13:00 - piesza pielgrzymka Rzekuń-Suchcice.
Męska Grupa Różańcowa Nazaret organizuje pieszą pielgrzymkę dla mężczyzn z Rzekunia do Suchcic. Na finiszu pielgrzymki odbędzie się msza święta.
godz. 13:00 - Spacer historyczny po Łazku
W najbliższą sobotę na osiedlu Łazek w Ostrołęce odbędą się dwa wydarzenia dla mieszkańców. Organizatorzy już dziś zapraszają na spacer historyczny i na piknik z ogniskiem.
W sobotę o godzinie 13:00 obok kapliczki przy ulicy Padlewskiego rozpocznie się spacer historyczny z przedstawicielami Rady Osiedla Łazek oraz potomkiniami rodu Pajewskich i Piotrowskich. Na godzinę 14:30 przewidziano spotkanie sprawozdawcze z mieszkańcami a o godzinie 15:00 rozpocznie się piknik z ogniskiem i pieczonymi kiełbaskami.
godz. 17:00 - uroczystość nadania imienia Zespołowi Tańca Ludowego Ostrołęka
Koncert z okazji nadania imienia Jerzego Białobrzewskiego Zespołowi Tańca Ludowego "Ostrołęka".
13 maja 2023 roku o godz.17.00 w sali widowiskowej Ostrołęckiego Centrum Kultury odbędzie się uroczyste nadanie imienia Jerzego Białobrzewskiego Zespołowi Tańca Ludowego „Ostrołęka”.
Śp. Jerzy Białobrzewski był założycielem ZTL Ostrołęka, jego wieloletnim kierownikiem artystycznym i choreografem.
Program uroczystości:
- uroczysty koncert Zespołu Tańca Ludowego „Ostrołęka”,
- nadanie zespołowi imienia Jerzego Białobrzewskiego,
- „Autoportret – Jerzy Białobrzewski”, film eTV KELE,
- film OCK „Wesele Kurpiowskie”.
W holu Ostrołęckiego Centrum Kultury w dniach 13-23 maja będzie można obejrzeć wystawę fotograficzną poświęconą Jerzemu Białobrzewskiemu. Wystawa powstała w ramach projektu „Chwila, moment, życie w obrazie – fotografia i film”.
Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.
godz. 18:00 - otwarcie wystawy “Ostrołęka dawniej i dziś”.
Na Placu Bema zobaczyć będzie można drugą część wystawy “Ostrołęka dawniej i dziś” przygotowanej przez członków Ostrołęckiego Towarzystwa Fotograficznego.
od godz. 18:00 - Noc Muzeów w Muzeum Żołnierzy Wyklętych
W sobotę 13 maja Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce będzie wyjątkowo otwarte nie od godz. 10.00, a od godz. 18.00 do 00.00. Wówczas odbędzie się Noc Muzeów.
Będzie można bezpłatnie zwiedzić wystawę stałą oraz inne ekspozycje, a także skorzystać nieodpłatnie ze strzelnicy cyfrowej. Każdy zwiedzający będzie mógł też sprawdzić swoją wiedzę w grze terenowej „Akcja Q” – jeśli poprawnie odpowie na pytania dotyczące wystawy, weźmie udział w losowaniu nagród.
O godz. 20.00 wystąpi dla Norbert „Smoła” Smoliński, założyciel i wokalista zespołu rockowego Contra Mundum, znany też ze współpracy z zespołem Delhy Seed. Koncertu patriotycznego w wykonaniu artysty wysłuchamy w sali kinowej.
Atrakcją Nocy Muzeów będzie też rekonstrukcja obozu partyzantów, dzięki której poznamy warunki, w jakich bytowali żołnierze podziemia antykomunistycznego. Zakład Karny w Przytułach Starych pokaże natomiast jak wygląda współczesna cela, w której przebywają więźniowie.
Przygotowano także coś dla dzieci: będą one mogły wziąć udział w zabawach edukacyjnych, a także obejrzeć krótkie filmy z cyklu „Co by było, gdyby zwierzęta mówiły?”. Miś Wojtek opowie o losach Polaków wywiezionych do Związku Sowieckiego podczas II wojny światowej, Kasztanka Józefa Piłsudskiego przybliży historię walk o niepodległość Polski oraz wojny polsko-bolszewickiej, a pies Ciapek przedstawi zmagania polskich lotników walczących u boku zachodnich aliantów.
Blok filmowy będzie też i dla dorosłych, a podczas niego wyświetlone zostaną takie produkcje jak „Grom”, „P-8”, „Młot”, „Huzar”, „Posłańcy śmierci”, „Wiarus”, „Żołnierze Wyklęci”, „Ryba”. Seanse odbędą się w sali edukacyjnej.
Noc Muzeów w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce – program:
zwiedzanie wystaw
korzystanie z wirtualnej strzelnicy
blok filmowy dla dzieci w sali edukacyjnej: filmy z cyklu „Co by było, gdyby zwierzęta mówiły?” – „Kasztanka”, „Pies Ciapek”, „Niedźwiedź Wojtek”
blok filmowy dla dorosłych w sali edukacyjnej: „Grom”, „P-8”, „Młot”, „Huzar”, „Posłańcy śmierci”, „Wiarus”, „Żołnierze Wyklęci”, „Ryba”
codzienne życie więźnia – rekonstrukcja współczesnej celi
zabawy edukacyjne dla dzieci
gra terenowa „Akcja Q”
rekonstrukcja obozu partyzantów
godz. 20.00 – koncert Norberta „Smoły” Smolińskiego w sali kinowej
od godz. 18:00 - Noc Muzeów w Muzeum Kultury Kurpiowskiej
Zapraszamy na Noc Muzeów 2023 do Muzeum Kultury Kurpiowskiej
Na 650-lecie Ostrołęki budzi się Duch Miasta
W programie:
18.00 – otwarcie imprezy Noc Muzeów 2023,
19.00 – wernisaż wystawy „Miastoślady. Przestrzeń-Ludzie-Wydarzenia”,
22.00 – urodziny z Duchem Miasta (tort urodzinowy z okazji 650-lecia Ostrołęki).
Non stop:
zagadkowe zwiedzanie wystawy czasowej „Miastoślady” oraz wystaw stałych,
rodzinna gra historyczna.
Warsztaty artystyczne:
pracownia tworzenia wianków i biżuterii średniowiecznej,
pracownia krawiecka maskotek duszków,
Pracownia Kreatywności „Cacko”,
warsztat drzeworytniczy,
stanowisko bicia monety.
Karczma „Cuda – wianki”, w której jadło warzyć będą gospodarze z ZSZ nr 4 w Ostrołęce.
Duch zaprasza wszystkich
Wstęp: 1 zł.
Niedziela 14 maja
Repertuar Kina Jantar w Ostrołęce
- godz. 14:30 - ERNEST I CELESTYNA: MISJA MUZYKA
- godz. 15:00 - STRAŻNICY GALAKTYKI: VOLUME 3
- godz. 16:30 - TONIA
- godz. 17:30 - STRAŻNICY GALAKTYKI: VOLUME 3
- godz. 18:20 - TRZEJ MUSZKIETEROWIE: D'ARTAGNAN
- godz. 20:00 - STRAŻNICY GALAKTYKI: VOLUME 3
- godz. 20:30 - ŻYCIE W BŁOCIE SIĘ ZŁOCI
Repertuar Kina Helios w Łomży
- RYCERZE ZODIAKU, godz. 15:00, 12:00, 19:30
- SUPER MARIO BROS, godz. 12:30, 16:00
- BOOK CLUB. Następny rozdział, godz. 13:40, 18:00, 20:30
- ERNEST i CELESTYNA: Misja muzyka, godz. 10:00, 14:30, 17:30
- TRZEJ MUSZKIETEROWIE: D'Artagnan, godz. 11:00, 16:15, 19:00
- STRAŻNICY GALAKTYKI: Volume 3, godz. 10:30, 17:00, 12:45, 18:30, 13:50, 20:15
- KICIA KOCIA mówi: Dzień dobry!, godz. 11:15, 16:30
- WRÓŻKA ZĘBUSZKA, godz. 10:15
od 9:00 - turniej piłki nożnej o puchar wójta gminy Olszewo-Borki.
od godz. 10:00 do 18:00 - Kryptonim: Gramy! w Muzeum Żołnierzy Wyklętych
W Muzeum Żołnierzy Wyklętych w niedzielę 14 maja odbędzie się kolejne spotkanie przy grach planszowych "Kryptonim: Gramy!". Wstęp wolny.
Spotkania przy grach planszowych w Ostrołęce "Kryptonim: Gramy!" organizowane są w każdą drugą niedzielę miesiąca, w godz. 10-18, w Muzeum Żołnierzy Wyklętych (ul. Traugutta 19). Najbliższe spotkanie czeka planszówkowiczów w niedzielę 14 maja, w sali kinowej placówki.
Każdy jest mile widziany - zarówno ci, którzy dopiero co zainteresowali się planszówkami, jak i ci, którzy mają za sobą już bardzo wiele gier.
Wstęp wolny.
od godz. 10:00 - boisko przy ZSP w Łysych, turniej samorządowców w piłkę nożną o puchar starosty ostrołęckiego
godz. 12:00 - spektakl Czerwony Kapturek
Zapraszamy na spektakl dla dzieci pt. "Czerwony Kapturek" w dniu 14.05.2023 r. o godz. 12:00 w sali widowiskowej OCK w wykonaniu Teatru Stowarzyszenie Scena 96.
Któż nie zna historii „Czerwonego Kapturka”. Wydanej po raz pierwszy drukiem przez Charles’a Perraulta w 1697 roku albo w klasycznej wersji braci Grim czy w rymowanej Jana Brzechwy.
Spektakl grany jest zmechanizowanymi lekko kukłami i w żywym planie. W ciut archaicznych dekoracjach i z muzyką bliższą staremu kinu. Opowiada historię z naszej perspektywy i po nowemu. Są rzeczy na które w powszechnych wersjach tej historii aktorzy zgodzić się nie mogą i je przedstawia "po swojemu".
Będzie zabawnie.
Na pewno dzieci, dorośli i bardzo dorośli znajdą coś dla siebie ważnego
godz. 17:00 - koncert “Rzeka Marzeń” Ostrołęckiego Chóru Kameralnego
Na scenie przy D.H. Kupiec z programem artystycznym zatytułowanym “Rzeka Marzeń” wystąpi Ostrołęcki Chór Kameralny.