1 marca w Ostrołęce odbędzie się uroczyste otwarcie Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Dyrektor placówki Janusz Kotowski w rozmowie z redaktor Karoliną Gierat z Radia Maryja opowiedział, dlaczego takie muzeum powstało w Ostrołęce i jaka będzie jego misja.
Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce powołano do życia uchwałą rady miasta z 28 lutego 2013 r. Mieści się w budynku po dawnym areszcie przy ul. Traugutta. 1 marca 2019 roku nastąpiło oficjalne zakończenie budowy muzeum, w którym wzięli udział m.in. premier Mateusz Morawiecki oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Niemal dwa lata później, 1 lutego 2021 roku muzeum stało się państwową instytucją kultury prowadzoną przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Tworzenie wystawy stałej zajęło trzy lata od zakończenia budowy. Obiekt od 2 marca będzie udostępniony zwiedzającym - dzień wcześniej odbędzie się oficjalne otwarcie.
W mediach ogólnopolskich ukazał się kolejny wywiad promujący otwarcie muzeum, które będzie można zwiedzać od środy. Tu znajdziecie cennik zwiedzania.
- Żołnierze, których dzisiaj często nazywamy Niezłomnymi czy Wyklętymi, przez komunistów i przez okupanta sowieckiego byli traktowani jak najgorzej. Byli mordowani, prześladowani, zamykani w więzieniach oraz skazywani na śmierć, ale również na niepamięć, na wyrzucenie z polskiej pamięci. Przez lata nasi żołnierze często byli nazywani bandytami, zdrajcami i przypisywano im różne najgorsze rzeczy. Na szczęście krok po kroku pamięć wraca - powiedział Janusz Kotowski w rozmowie z Radiem Maryja.
Otwarcie Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce - szczegółowy program uroczystości
1 marca, godz. 12:00 – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych i uroczyste otwarcie muzeum z udziałem władz państwowych (wstęp wyłącznie z zaproszeniami)
2 marca, godz. 10:00 – otwarcie Muzeum Żołnierzy Wyklętych dla zwiedzających (bilety do nabycia w kasie muzeum lub za pośrednictwem strony internetowej)
4 marca, godz. 11:00 – konferencja naukowa pod hasłem „Wojna trwa – walka żołnierzy niezłomnych o wolną Polskę”. (wstęp z zaproszeniami, sala kinowo-konferencyjna muzeum)
5 marca, godz. 18:00 – koncert zespołu Luxtorpeda pt. „Wiara, siła, męstwo” (wstęp wolny – dziedziniec muzeum)
6 marca, bieg „Tropem Wilczym” – godz. 12:00 – dystans 1963 m, godz. 12:30 – dystans 5000 m.