Przedszkole Miejskie nr 10 w Ostrołęce będzie przeniesione z budynku przy Mazowieckiej na teren przy Szkole Podstawowej nr 6 przy ul. Sienkiewicza. Zdecydowali o tym radni.
Na radzie miasta stanęła dziś ważna oświatowa uchwała. W jej uzasadnieniu zapisano:
Podjęcie uchwały w sprawie zmiany siedziby Przedszkola Miejskiego Nr 10 wynika z potrzeby przeniesienia tego przedszkola wraz ze składnikami majątkowymi z budynku przy ul. Mazowieckiej 7 do wyremontowanego budynku przeznaczonego na Przedszkole Miejskie Nr 10, znajdującego się przy ul. H. Sienkiewicza 15, przy Szkole Podstawowej Nr 6 im. Orła Białego w Ostrołęce. Przekształcenie nie spowoduje zmiany w zatrudnieniu kadry pedagogicznej i pracowników obsługi.
Jak wskazano, przeniesienie Przedszkola Miejskiego Nr 10, "jest uzasadnione ze względu na zły stan techniczny budynku przedszkola (budynek został wybudowany na początku lat 70 metodą prefabrykowanych systemowych elementów drewnianych), w którym od wielu lat przeprowadzanych było szereg remontów i modernizacji m.in. konserwacja dachu, podłóg, wymiana okien i drzwi wejściowych, jednak stan budynku nadal nie jest zadowalający i wymaga kolejnych, dużych nakładów".
Radny Wojciech Dobkowski zwrócił uwagę, że na przeniesienie nie ma już czasu, bo ten budynek (przy Mazowieckiej) trzyma się "na słowo honoru". Odnośnie przedszkola, padła ważna zapowiedź. - Żaden z nauczycieli nie utraci pracy, to gwarancja pana prezydenta. Poprawią się warunki bytowe dzieci. Szkoła Podstawowa nr 6 kiedyś pękała w szwach, a dziś spadek liczby młodzieży oznacza być albo nie być dla tej szkoły - mówił Grzegorz Gołaś. Na kiepskie warunki przy Mazowieckiej zwróciła też uwagę radna Magdalena Jaworowska.
Jak będzie to wyglądać?
Przy Szkole Podstawowej Nr 6 im. Orła Białego zostanie rozbudowana i przystosowana do działalności przedszkolnej mała sala gimnastyczna, do której zamierza się przenieść przedszkole.
- To są uchwały bardzo przemyślane, które przedkładamy po konsultacjach, zarówno z przedszkolem numer 10, jak i szkołą numer 6 - powiedziała wiceprezydent Elżbieta Mierzejewska-Nicewicz. Wcześniej planowano, żeby przedszkole nr 10 mieściło się w zespole przedszkolnym przy Kościuszki, ale tam - jak wiadomo - przedszkola nie będzie. Wiceprezydent wskazała, że obszarem, na który może przenieść się przedszkole, może być obszar SP 6.
- Propozycję przeniesienia przedszkola do mojej szkoły, otrzymałam od pana prezydenta w okresie wakacyjnym. Od tego czasu spotkania w tej sprawie były cykliczne. Najrozważniejszym okazała się adaptacja małej sali gimnastycznej, a warto podkreślić, że szkoła posiada dwie sale gimnastyczne. Oczywiście, jak przy każdej zmianie pojawiły się wątpliwości czy niepokoje, szczególnie dotyczące pogorszenia się warunków prowadzenia zajęć WF, zwłaszcza, że posiadamy oddziały sportowe. Ale znaleźliśmy pewne rozwiązanie: tym rozwiązaniem jest zadaszenie boiska Orlik. Skorzystalibyśmy nie tylko my, ale i kluby sportowe. Z tym wnioskiem wystąpiliśmy do nauczycieli WF i spotkaliśmy się z akceptacją. Zyskamy w ten sposób, że całorocznie z tego boiska będziemy mogli korzystać - powiedziała dyrektor SP 6 Dorota Kupis.
Co przy Kościuszki?
Padło też kilka słów o ulicy Kościuszki i planach na to właśnie miejsce. "Mieszkańcy w ostatnich wyborach postawili na inną wizję rozwoju miasta i także tego obszaru" - wskazał prezydent Paweł Niewiadomski, dodając, że przy Kościuszki ma powstać Centrum Inicjatyw Młodzieżowych. Obecnie w kwestii CIM trwają prace projektowe zaawansowane w 97 procentach.
Radni podjęli też uchwały o uchyleniu uchwały w sprawie utworzenia Zespołu Przedszkolnego nr 1 w Ostrołęce przy ul. gen. Tadeusza Kościuszki 30/32, jak również o nadaniu statutu temu zespołowi.
W związku z nierozstrzygnięciem przetargu na budowę Zespołu Przedszkolnego nr 2 przy ul. Blachnickiego w roku 2023 zaszła również potrzeba przedłużenia terminu przekształcenia Przedszkola Miejskiego Nr 1 „Kraina Uśmiechu” i Przedszkola Miejskiego Nr 9 „Bajkowa Kraina” - zmieniono go na "do 31 sierpnia 2026 roku".
Przy okazji projektów oświatowych, przeprowadzono ożywioną i długą dyskusję. W pewnym momencie, by dyskusję już zakończyć, złożony został wniosek i poparła go większość radnych. Wszystkie oświatowe projekty zostały przyjęte większością głosów.